Epidemia zmusiła przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej do zmiany zasad funkcjonowania. Ma to na celu ochronę zdrowia pacjentów i personelu. Przypominamy, o czym trzeba wiedzieć przed umówieniem wizyty u lekarza, na jakich zasadach pacjenci są przyjmowani i jak wygląda wizyta w przychodni, gdy już do niej dojdzie.
Przede wszystkim: nie do każdej przychodni do lekarza można pójść. W większości placówek wprowadzono tzw. tele-porady. Konsultacja z lekarzem odbywa się przez telefon. W praktyce wygląda to tak, że pacjent umawiany jest na konkretną godzinę, o której dzwoni do niego lekarz. Porada odbywa się najczęściej tego samego dnia, najpóźniej nazajutrz. O tym, czy pacjent naprawdę powinien zgłosić się na wizytę osobiście, decyduje lekarz po zebraniu wywiadu.
Są też przychodnie, do których można zgłosić się osobiście, po wcześniejszej rejestracji telefonicznej i upewnieniu się, że taka wizyta jest możliwa. Trzeba wtedy przestrzegać określonej procedury.
Pacjent obowiązkowo jest w maseczce i rękawiczkach. Do placówki wpuszczanych jest tylko pięć osób. Najlepiej przyjść przed samą wizytą, żeby niepotrzebnie nie czekać. Należy zdezynfekować ręce. Następnie pacjentowi mierzy się temperaturę. Trzeba też wypełnić ankietę, w której udziela się informacji, czy był kontakt z osobą zarażoną i czy pacjent wrócił z podróży. Jeśli liczba osób w poczekalni przekroczy pięć osób, trzeba poczekać poza poczekalnią.
Bezwzględnie nie wolno przychodzić do poradni, jeśli występuje gorączka bądź inne objawy infekcji. W takiej sytuacji najlepiej zadzwonić do przychodni, żeby uzyskać informację, jak dalej postępować.
Co w sytuacji, gdy chcemy zmienić lekarza pierwszego kontaktu? To również zależy od przychodni. Zmiana lekarza wymaga złożenia deklaracji. Są przychodnie, w których wymagane jest osobiste złożenie papierowej deklaracji. Jednak, z uwagi na epidemię, trzeba z tym poczekać, aż sytuacja wróci do normy.
Są też takie poradnie, które wychodzą naprzeciw potrzebom pacjentów. Zalicza się do nich m.in. opolska przychodnia Centrum. Druk deklaracji zmiany lekarza udostępniony jest na stronie internetowej placówki. Po wypełnieniu można wysłać go mailem.
Również zapotrzebowanie na recepty składa się tylko przez telefon. Lekarz podaje pacjentowi kod recepty, który pozwala na jej realizację w aptece.
Podsumowując: przede wszystkim warto pamiętać, by każdorazowo najpierw zadzwonić do przychodni i tam bezpośrednio dowiedzieć się, na jakich zasadach lekarze przyjmują pacjentów. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu i narażania siebie i innych na potencjalne infekcje.