Koronawirus. Paliwo kosztuje coraz mniej i może być jeszcze tańsze

W najbliższym czasie paliwo może być jeszcze tańsze   © Łukasz Kołodziej

Jednym ze skutków pandemii koronawirusa jest wyraźny spadek cen benzyny, oleju napędowego i autogazu. Sytuacja jest korzystna dla kierowców, ale kiepska dla właścicieli stacji benzynowych.

Jeszcze na początku roku cena benzyny 98 wynosiła około 5,3 zł/l, benzyny 95 niecałe 5 zł/l, oleju napędowego około 5,10-5,30 zł/l, a autogazu LPG nieco ponad 2,3o zł/l. W ciągu ostatnich trzech miesięcy pandemia wirusa SARS-CoV-2 przyczyniła się do znacznego spadku kosztu tych paliw, a największy odnotowano w marcu.

Obecnie „dziewięćdziesiątka ósemka” kosztuje około 4,50 zł/l, „dziewięćdziesiątka piątka” około 4,10 zł/l, cena oleju napędowego oscyluje wokół 4,30 zł/l, a litr autogazu LPG to już wydatek rzędu jedynie 1,80-1,90 zł. Nagły spadek popytu i cen jest efektem pandemii koronawirusa. Wpływ na malejący koszt paliw wywarł też brak porozumienia Rosji z krajami OPEC (Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową).

– Przez koronawirusa liczba klientów naszej stacji zmniejszyła się o ponad połowę, dlatego nie jest już otwarta przez całą dobę, lecz od godz. 5.00 do 23.00. Popyt na paliwo spada, a wraz z nim ceny. W najbliższym czasie paliwo wciąż może tanieć, ale nie jesteśmy w stanie oszacować, o ile złotych jego cena pójdzie w dół – przyznaje Andrzej Marszałek, właściciel stacji benzynowej „Circle K” w Dobrzeniu Wielkim.

Ulga dla kierowców, zagrożenie dla stacji benzynowych

Taki gwałtowny spadek cen paliw to dobra wiadomość dla kierowców, którzy oszczędzą teraz na paliwie. Jednak ceny spadły wraz ze zmniejszeniem się liczby osób korzystających obecnie z indywidualnych środków transportu, a co za tym idzie – spadkiem ilości zużywanej benzyny. Obecna sytuacja jest świetną okazją do zatankowania baku do pełna na zapas, żeby zaoszczędzić w niedalekiej przyszłości. Jednak stacje benzynowe nie mają powodów do radości.

– Nie wiem, jak sobie poradzimy, jeżeli obecna sytuacja się przeciągnie. Na dłuższą metę może być gorzej, ale mam nadzieję, że sytuacja się ustabilizuje i aktualne obostrzenia zostaną nieco złagodzone, a wtedy więcej osób będzie potrzebowało paliwa. Na stacji w Dobrzeniu Wielkim pracuje 12 osób, większość z nich jest zatrudniona na umowę o pracę. Orientowałem się już, czy państwo nam pomoże i niestety tego nie zrobi. Za to centrala „Circle K” zwolniła nas z płacenia franczyzy za marzec i kwiecień – informuje Andrzej Marszałek.

Obostrzenia również na stacjach benzynowych

W związku rozprzestrzeniającym się na świecie wirusem SARS-CoV-2, który dokładnie miesiąc temu (4 marca) dotarł do Polski, w całym kraju wprowadzono restrykcje mające na celu ograniczenie zasięgu koronawirusa na jego terenie. Takie punkty jak sklepy spożywcze i budowlane, drogerie, apteki, poczty i stacje benzynowe dokładają wszelkich starań, żeby zapewnić swoim klientom bezpieczeństwo.

– Staramy się, żeby w środku przebywały maksymalnie trzy osoby i żeby nikt tam nie przesiadywał. Oczywiście też regularnie wszystko dezynfekujemy, a sprzedawców od klientów odgradza szyba mająca zmniejszać ryzyko jakiegokolwiek zarażenia. Ponadto, od 1 kwietnia, każdego dnia od godz. 10.00 do 12.00 ze stacji korzystać mogą wyłącznie osoby po 65. roku życia – informuje Andrzej Marszałek.

– Jedni klienci wchodzą do sklepu, szybko płacą kartą i natychmiast wychodzą. Inni chcą trochę posiedzieć w budynku stacji i takie osoby po prostu wypraszamy. Nikt też nie przyjeżdża na stację wyłącznie po zakupy lub na kawę czy hot-doga. Wszystko, co klienci kupują poza paliwem, kupują wyłącznie przy okazji tankowania i zabierają na wynos – mówi właściciel stacji benzynowej „Circle K” w Dobrzeniu Wielkim.

120 nowych zakażeń

Do tej pory wirusa zdiagnozowano u 3 503 mieszkańców Polski. Zmarło 73 z nich. Około godz. 10.00 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 120 nowych przypadkach wirusa SARS-CoV-2, które wykryto od wczorajszego późnego wieczora. W tym czasie liczba ofiar zwiększyła się o 2. Bilans na Opolszczyźnie to 90 chorych i jedna osoba zmarła.

Informacje na temat obostrzeń obowiązujących od 1 kwietnia: Kolejne kroki w walce z koronawirusem – w sklepie mniej osób, ograniczenia w poruszaniu nieletnich, a parki, plaże i bulwary zamknięte.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.