Kościół pw. św. Antoniego w Luboszycach służy parafianom od 1920 r. Po prawie 100. latach piękna, neoromańska świątynia zaczęła się upominać o remont. Naprawy wymagał szczególnie dach. W zeszłym roku ksiądz proboszcz i Rada Parafialna podjęli decyzję o rozpoczęciu prac remontowych.
Prace zaplanowano na dłuższy czas i kilka etapów. Latem 2016 r. rozpoczęła się jedna z ważniejszych faz tego remontu, polegająca na wymianie poszycia dachowego części głównej dachu i prezbiterium. W sumie trzeba było wymienić około 1 300 m2 dachu. Pomimo hojności parafian, koszt remontu przekroczył finansowe możliwości parafii. W związku z tym, że luboszycki kościół jest wpisany w rejestr zabytków, ksiądz proboszcz zwrócił się o dotacje do Urzędu Gminy Łubniany. Udało się także nawiązać współpracę z niemiecką parafią St. Clemens z Rheda-Wiedenbrück. Tamtejsi księża pomogli w uzyskaniu dotacji z Ministerstwa Kultury i Mediów w Niemczech. Było to możliwe, ponieważ kościół w Luboszycach jest częścią dziedzictwa kulturowego, które powstało w historycznych granicach państwa niemieckiego w Europie Wschodniej.
Dzięki staraniom parafii w Luboszycach i partnerskiej parafii w Rheda-Wiedenbrück uzyskano dwie dotacje: w Polsce z gminy Łubniany oraz w Niemczech w ramach programu Bundeszuwendung zur Sicherung und Erhaltung deutschen Kulturguts der historischen Siedlungsgebiete im östlichen Europa im Haushaltsjahr 2016.
– Przedsięwzięcia podjęte w 2016 roku nie kończą aktywności remontowej. Na bieżący rok 2017 mamy zaplanowane kolejne etapy do realizacji. Cieszymy się jednak z tego, co już udało się zrobić i serdecznie dziękujemy za każde wsparcie remontu kościoła w Luboszycach. Dziękujemy parafianom i anonimowym dobrodziejom, dziękujemy za życzliwość miejscowym władzom gminnym i samorządowym, dziękujemy parafii w Rheda-Widenbrück i rządowi Niemiec – podsumowuje proboszcz luboszyckiej parafii, ksiądz Marian Obruśnik.