Piętnastu studentów pierwszego roku studiów magisterskich Wydziału Sztuk Pięknych UO przygotowało wystawę zainspirowaną fabułą „Królowej Śniegu”. „Resublimacja” przypomina o ponadczasowym przekazie baśni Andersena.
Resublimacja to zjawisko przyrodnicze polegające na przemianie fazowej pary w ciało stałe. W ten sposób powstaje śnieg i szron. Ten zachodzący w naturze proces posłużył jako inspiracja oraz hasło przewodnie wystawy, którą już jutro będzie można obejrzeć w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora.
Na wystawie zostaną zaprezentowane prace studentów I roku studiów magisterskich Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, zrealizowane pod opieką dra hab. Bartosza Posackiego oraz dr Pauliny Ptaszyńskiej w pracowni multimediów.
– Swoje prace zaprezentuje piętnastu studentów – informuje dr Paulina Ptaszyńska. – Projekty multimedialne i intermedialne, które składają się na „Resublimację” są interpretacją wybranych wątków baśni Andersena. Tych, które dla młodych artystów były najbardziej interesujące i inspirujące. Wykorzystując ponadczasowy przekaz baśni i posługując się różnorodnym językiem wypowiedzi artystycznej, studenci opowiadają o kondycji człowieka we współczesnym świecie.
Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego współpracuje z OTLiA już od kilku lat
– To już piąta wystawa, którą organizujemy wspólnie z teatrem – mówi Paulina Ptaszyńska. – Studenci pierwszego roku studiów magisterskich na przedmiocie multimedia zawsze w semestrze zimowym przygotowują projekt tożsamy z tematem, którego dotyczy przygotowywany przez OTLiA spektakl. W tym roku ten stały element naszego cyklu dydaktycznego zbiegł się z premierą „Królowej Śniegu” w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego.
Prace nad wystawą trwały od października. – Najpierw studenci zapoznali się z tematem i z tekstem – opowiada opiekunka projektu. – Dużo rozmawialiśmy o tym, w jakim kierunku te projekty mają pójść, co autorów najbardziej interesuje w baśni Andersena, jakimi wątkami chcieliby się zająć. Później już rodziły się ich indywidualne pomysły, które rozwijaliśmy przez cały semestr.
„Królowa Śniegu” oczami młodych artystów
Wystawę „Resublimacja” będzie można zobaczyć w piątek (11 lutego) oraz w sobotę (12 lutego) w godzinach od 17.00 d0 19.00 w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora.
Powtórnie wystawa będzie dostępna do zwiedzania 26 i 27 lutego. Szczegółowe informacje dotyczące godzin zwiedzania będą podane w późniejszym terminie.
Ze względów sanitarnych jednorazowo na wystawie będzie mogła przebywać ograniczona liczba osób.
Autorki i autorzy prac:
Karolina Gawor, Karolina Mańczyk, Valeriia Marchenko, Nicola Minelli, Dominik Paszkowski, Nicol Piskuła, Anna Podgórska, Wioleta Rusnarczyk, Karolina Saletnik, Agata Smolarczyk, Inga Stadnicka, Julia Węgrzynowicz, Małgorzata Wolak, Łucja Zaremba, Jakub Żurkowski.
Plakat autorstwa Łucji Zaremby