Początek roku był nadzwyczaj spokojny na terenie działania Komisariatu Policji w Dobrzeniu Wielkim. Fala włamań przeniosła się do okolicznych gmin. Warto jednak zabezpieczyć dom przed ewentualną kradzieżą. O tym, jak to zrobić, opowiada st. asp. Maciej Lachowicz.
Pierwsze tygodnie stycznia nie obfitowały w zdarzenia kryminalne. Miał miejsce jedynie incydent, na którym ucierpiał… rower. Wszystko za sprawą sąsiedzkiej kłótni, do której doszło w Karłowicach. Zdenerwowany sprzeczką sprawca porąbał siekierą jednoślad o wartości trzech tysięcy złotych. Przyznał się do winy, za którą zasądzono grzywnę.
W ostatnich miesiącach funkcjonariusze z Dobrzenia Wielkiego zmagali się z falą włamań i kradzieży. Podejrzewano, że odpowiada za nią zorganizowana grupa, która przemieszcza się po całym kraju.
– W ostatnich dwóch tygodniach nie odnotowaliśmy żadnych włamań do domów czy mieszkań. Przestępcy skupili się na sąsiednich gminach, takich jak Turawa, Chrząstowice czy Ozimek – informuje zastępca komendanta, st. asp. Maciej Lachowicz.
Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem i kradzieżą?
– Najważniejsza jest współpraca dobrosąsiedzka – zwracanie uwagi na obce samochody poruszające się po terenie miejscowości czy na osoby przejawiające nadmierne zainteresowanie posesją sąsiadów. Jeśli zauważymy coś podejrzanego należy poinformować dzielnicowego lub dyżurnego najbliższego komisariatu – mówi st. asp. Lachowicz.
A co możemy zrobić, żeby zabezpieczyć dom przed włamaniem? Jakie środki są najbardziej skuteczne? Poprosiliśmy st. asp. Macieja Lachowicza o kilka wskazówek, które pozwolą nam w jak największym stopniu ustrzec się przed obrabowaniem domu.
– Najskuteczniejszy jest alarm, który uruchamiają czujki ruchu zamontowane wewnątrz domu. Istotne jest to, żeby emitowany sygnał był słyszany na zewnątrz, tak by mógł zaalarmować sąsiadów. Jeśli chodzi o kamery, to muszą być one dobrej jakości i najlepiej, żeby swoim zasięgiem obejmowały dojazd do posesji, gdzie przestępcy prawdopodobnie zaparkują samochód. Łatwiej będzie ich zidentyfikować po numerze rejestracyjnym auta – mówi st. asp. Lachowicz. – Warto także zamontować oświetlenie przed domem, reagujące na ruch. Dla złodziei będzie to duże utrudnienie, ponieważ nie będą w stanie dotrzeć do domu niepostrzeżenie.
Jeśli wszystkie zabezpieczenia zawiodą i przestępcom uda się przedrzeć do środka, zazwyczaj szukają tylko do momentu znalezienia jakiegokolwiek łupu. Dlatego za radą st. asp. Macieja Lachowicza można umieścić w salonie sejf wypełniony skrawkami papieru lub cegłami. Złodzieje, przekonani że mają cenną zdobycz, nie będą przeszukiwać kolejnych pomieszczeń, a my uchronimy przed kradzieżą prawdziwie cenne przedmioty,