Wydanych 300 egzemplarzy książki „Kulinarne dziedzictwo zielarskie Opolszczyzny”, liczne warsztaty, degustacje, a przede wszystkim promowanie tradycyjnych produktów ziołowych regionalnych i lokalnych – projekt realizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Dobrzeniu Wielkim dobiega końca.

Projekt „Kulinarne dziedzictwo zielarskie Opolszczyzny” realizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Dobrzeniu Wielkim w terminie od maja do listopada 2019 roku miało za zadanie wymianę doświadczeń w zakresie stosowania roślin dziko rosnących w tradycyjnej kuchni opolskiej. W projekcie brali udział mieszkańcy dwóch sąsiadujących gmin: Dobrzeń Wielki i Pokój. Zadanie to zostało sfinansowane w wysokości 9 tysięcy złotych ze środków Samorządu Województwa Opolskiego. Pieniądze umożliwiły wydanie książki pt. „Kulinarne dziedzictwo zielarskie Opolszczyzny” oraz zakup potrzebnego sprzętu do degustacji i przetwórstwa produktów.

Podsumowanie projektu „Kulinarne dziedzictwo zielarskie Opolszczyzny”

Wydanych zostało aż 300 egzemplarzy książki pt. „Kulinarne dziedzictwo zielarskie Opolszczyzny”

W trakcie projektu zorganizowano szereg warsztatów zielarskich oraz prelekcji. Pierwsze z nich wspólnie z członkami pokojskiego koła zorganizowano w Dobrzeniu Małym, gdzie rozmawiano m.in. o jadalnych roślinach zielarskich przydatnych w kuchni. Podczas projektu wspólnie zbierano zioła, omawiano ich zastosowanie oraz prowadzono degustacje przygotowanych potraw. Kolejne warsztaty odbyły się w Zieleńcu, gdzie wspólnie wybrano się na rajd rowerowy, podczas którego zbierano zioła. Pozostałą część projektu stanowiły degustacje oraz nieodpłatne serwowanie herbatki ziołowej podczas imprez nie tylko lokalnych, ale też poza powiatem opolskim, m.in. w Niemodlinie, Mosznej, Opolu oraz Namysłowie.

Podsumowanie projektu „Kulinarne dziedzictwo zielarskie Opolszczyzny”

W piątek (4 października) w Pokoju podsumowano podjęte działania w ramach projektu

– Piątkowe spotkanie zostało zaplanowane już na etapie rozpoczęcia projektu. Podczas uroczystości przedstawiliśmy naszym gościom wszystkie podjęte przez Koło Gospodyń Wiejskich „Dobrzenianki” oraz Koło nr 10 Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Pokoju działania w okresie od maja do listopada 2019 roku – tłumaczy Anna Strokowska, członek zarządu dobrzeńskiego koła. – Ponadto, była to świetna okazja do tego, aby pochwalić się naszą książką, w której każdy może znaleźć coś dla siebie – dodaje.

W wydanej książce możemy znaleźć m.in. przepisy na herbatki ziołowe, w tym herbaty z krwawnika, przywrotnika pasterskiego czy lawendy, soki i syropy, nalewki i wina, potrawy i przyprawy. Dodatkowo nie zabrakło nuty słodkości – w książce zaprezentowano ciekawe sposoby upieczenia ciast z miętą oraz pokrzywą.

– Są to przepisy, które każdy z nas może wykonać samodzielnie. Aby być w posiadaniu tej książki, wystarczy się z nami skontaktować pod numerem telefonu: 607 339 810 lub napisać do nas wiadomość na naszym Facebooku – zachęca Gabriela Kollmann, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich „Dobrzenianki” – Głównym naszym celem jest to, aby znalazła się ona we wszystkich bibliotekach na terenie powiatu opolskiego oraz namysłowskiego. Chcemy jeszcze bardziej zachęcić nie tylko osoby starsze, ale również młodzież do korzystania z tego, co mamy na wyciągnięcie ręki – mówi.

Członkowie Koła Gospodyń Wiejskich Dobrzeń Wielki „Dobrzenianki” mogą pochwalić się również niedawno otrzymaną nagrodą w konkursie „Słodkie Smaki Regionów”. Przedmiotem konkursu było opracowanie przepisu i wykonanie deseru regionalnego. Zajmując pierwsze miejsce, Panie z dobrzeńskiego koła zaprezentowały m.in. śląski deser – szpajza.

Podsumowanie projektu „Kulinarne dziedzictwo zielarskie Opolszczyzny”– Nasze tematy związane ze zdrowiem, z naturalnym i zdrowym odżywianiem i korzystaniem z dóbr natury spotkało się z wielkim zainteresowaniem. Na ten moment mamy wiele propozycji na organizację warsztatów zielarskich i szukamy wolnego miejsca w kalendarzu. Zadziwia nas taki oddźwięk zainteresowania i mobilizuje do kolejnych działań – mówią jednogłośnie Anna Strokowska i Gabriela Kollmann.

Sprawdź profil Facebook Koła Gospodyń Wiejskich Dobrzeń Wielki „Dobrzenianki”.

Fot. KGW Dobrzeń Wielki

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie