Obwieszczenia o kwalifikacji wojskowej pojawiły się na słupach i tablicach ogłoszeniowych – także w naszym powiecie. Jest obowiązkowa. Podlegają jej mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą dziewiętnaście lat życia i kobiety, w wieku od 19 do 24 roku życia ze względu na wykształcenie (psychologiczne, medyczne).
Do kwalifikacji wojskowej mogą się stawić również ochotnicy, w tym kobiety, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą dwadzieścia cztery lata życia, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, jeżeli ukończyli co najmniej osiemnaście lat życia.
Komisja kwalifikacyjna określa fizyczną i psychiczną zdolność do czynnej służby wojskowej, ewidencjonuje kandydatów i wydaje im wojskowe dokumenty osobiste czyli książeczki wojskowe. Przeprowadzają ją wojewodowie – każdy na terenie przez siebie administrowanym – przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych oraz wójtów, starostów, burmistrzów i prezydentów miast.
Osoby zameldowane w powiecie opolskim o powinny zgłosić się w siedzibie II Powiatowej Komisji Lekarskiej znajdującej się w Opolu przy Placu Katedralnym 2 , w terminie podanym na wezwaniu lub bez wezwania od dnia 02.marca 2017r. do 07. kwietnia 2017r.
Osoby nie mogące stawić sie do kwalifikacji wojskowej w danym terminie powinny zawiadomić o tym wójta lub burmistrza do dnia obowiązywanego stawienia oraz przedstawić dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się aby ponownie wynaczyć termin kwalifikacji do służby wojskowej.
Wszystkim tym, którzy nie chcą iść do wojska – przekazujemy dobrą informację. Na razie odbycie służby wojskowej NIE JEST obowiązkowe, chociaż mówi się o powrocie obowiązkowej służby wojskowej w 2018 roku! Konieczne jest jedynie stawienie się na badania lekarskie, które określą Waszą zdolność do służby w przypadku zagrożenia zbrojnego na terenie RP.
Kwalifikacja wojskowa w 2009 r. zastąpiła pobór wobec zawieszenia obowiązkowej służby wojskowej i przejścia na armię zawodową.
Zniesienie służby zasadniczej nie zniosło obowiązku stawiania się przed komisją lekarską. Za niestawienie się do kwalifikacji, podobnie jak wcześniej za niestawienie się przed komisją poborową, grozi grzywna lub ograniczenie wolności.
Autor: Anna Cierpisz, uczestniczka naszych Warsztatów Dziennikarskich