Płytę „Lumen” promuje między innymi właśnie wydany teledysk „Wszystko drga”, na którym zespół Lecter prezentuje dźwięk i obraz w zaskakującej odsłonie. – Klip to historia rodem z Monty Pythona. Choć tańczyć nie potrafię, to stworzyłem piosenkę taneczną. Na koniec sam w niej zatańczyłem pokonując własne słabości – mówi Roman Bereźnicki, lider Lectera. Miejscem akcji klipu jest Opole, występują w nim m.in opolscy artyści.
Studyjne wydawnictwa Lectera otwiera w pełni anglojęzyczny „Inside/Outside” z 2011 roku. Debiutem opolanie zaproponowali alternatywnego rocka z elementami elektro, a trzy lata później – na drugiej płycie „Wydostać” – podali brzmienia bardziej surowe i już tylko po polsku.
Trzecia płyta „Lumen” ukazała się 20 września i dla wielu fanów formacji może się okazać prawdziwą rewolucją.
– Lumenem odmierzamy światło, które rozjaśnia naszą drogę – wyjaśnia Roman Bereźnicki, gitarzysta, klawiszowiec i wokalista Lectera, autor kompozycji na „Lumen”. – W nawiązaniu do tego na nowym Lecterze pojawia się wiele tematów, m.in. narodziny, pokonywanie słabości, ciągłe „wychodzenie” poza siebie, karykatura, radość i niepewność w jednym.
Zespół co prawda znów przygotował dziesięć utworów i znów wyłącznie po polsku, tym razem jednak potężnie zawiesistych, barwnych i dynamicznych brzmieniowo oraz… tanecznych.
Lecter rytmicznie. Bas, bit i bębny w roli głównej
– Schowałem gitarę do szafy, a w jej miejsce pojawił się bas, bit i perkusja – wyjaśnia twórca. – Po latach rockowego grania postanowiłem stworzyć coś w innym kierunku. Nie chciałbym zostać zaszufladkowany, więc eksperymentuję, uczę się, bawię dźwiękami. W głowie mam całą masę pomysłów.
Nowy album jest pokłosiem muzycznych poszukiwań, artystycznej ciekawości, ale także doświadczeń osobistych lidera.
– To mieszanka strachu, oczekiwania i radości, ale i nieoczekiwanych idei, które przychodzą do głowy w zaskakujących momentach. Bit i tekst do utworu „Puls” powstał przed narodzinami mojego syna, na opolskiej porodówce. To mocne przeżycie, a muzycy przecież piszą o takich sprawach, tym się zajmujemy… – tłumaczy.
Lecter zmienił się nie tylko brzmieniowo. W sieci ukazał się właśnie singiel „Wszystko drga”, który zabiera odbiorcę w podróż podczas, której… koniecznie trzeba „zapiąć pasy”.
– To pewna choreografia taneczna, którą mam nadzieję kiedyś zatańczy cała Polska – mówi z błyskiem w oku opolski muzyk.
– Klip to historia rodem z Monty Pythona, zupełnie surrealistyczna… Choć tańczyć nie potrafię, to stworzyłem piosenkę taneczną. Co więcej – sam w niej też zatańczyłem! Chciałem wyzwolić się w tańcu i pokazać dystans. Myślę, że każdy może w ten sposób wyjść ze swojej skorupy, czymkolwiek by ona nie była – dodaje.
Jak przyznaje, jako muzyk z rockowym rodowodem, miał liczne obawy na temat wizualnej warstwy utworu.
Lecter: Tańczymy i wcielamy w dziwaczne role
– Przyzwyczailiśmy przecież publiczność do poważnego i charakterystycznego dla gatunku wizerunku, a tu nagle tańczymy, wcielamy w dziwaczne role. Liczymy, że sprawimy słuchaczom masę zabawy, takiej jaką mieliśmy my w trakcie pracy nad utworem – mówi.
– Mogę już dziś powiedzieć, że ten klip, to dopiero początek niespodzianek. Planujemy wypuszczać kolejne w zupełnie innych klimatach – zapowiada.
Dodajmy, że w tworzeniu klipu wzięli udział opolscy artyści, którzy wcielili się w rozmaite role. W innych pojawiają się też przyjaciele zespołu, członkowie rodziny Lectera.
Opole na teledysku
Miejscem tworzenia teledysku było również Opole. W niektórych ujęciach akcja toczy się na Wydziale Sztuki UO czy przy fontannie na placu Jana Pawła II.
Na „Lumen” pojawia się gościnnie również Tomasz Lipa Lipnicki znany z Illusion i Lipali. Przypomnijmy, że Roman Bereźnicki w Lipali gra na gitarze, klawiszach i śpiewa od 2015 roku. Z gdańską kapelą już na jesień wydaje drugą wspólną płytę.
Zespół Lecter tworzą również: Bolesław Bereźnicki (gitara prowadząca), Sławomir Nykiel (gitara basowa) i Dominik Jończyk (perkusja).
Lista utworów:
1. Płyń
2. Wszystko drga
3. Coraz bliżej światła
4. Nie śpij (feat. Lipa)
5. Tak jest lepiej
6. Puls
7. Gdy nadejdzie czas
8. Ciążenia
9. Po równo
10. Portowy
Fot. mat. prasowe