25 lutego przez Opole przejdzie po raz siódmy Kolorowy Korowód, organizowany przez Fundację Jednorogów Dom. Tradycyjnie chodzi o promocję działań fundacji oraz zachęcenia mieszkańców naszego regionu do podzielenia się 1 proc. podatku.
Korowód, pod hasłem #MądrePomaganie, odbędzie się w godz. 11-13 na opolskim Rynku oraz w ośrodkach Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym. Ze względów epidemicznych imprezy zaplanowano w trybie hybrydowym, a całość będzie transmitowana na żywo w internecie.
W Rynku odbędzie się panel dyskusyjny „Mądre pomaganie”, na którym zaproszeni goście mają rozmawiać o potrzebie i formie wspierania osób niepełnosprawnych. Do udziału organizatorzy VII Kolorowego Korowodu zaprosili Teresę i Kazimierza Jednorogów, twórców Fundacji, prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego oraz przedstawicieli Fundacji L’Arche i Fundacji Dr Clown.
Natomiast imprezy w Ośrodku Kompleksowej Rehabilitacji przy ul. Szymanowskiego 1, Ośrodka Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej przy ul. Mieleckiego 4A oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej w Tarnowie Opolskim będą transmitowane on-line.
Kolorowy Korowód jest tylko jednym z wydarzeń, które Fundacja Dom we współpracy z firmą Tauron będzie prowadzić pod hasłem #MądrePomaganie. W najbliższy piątek odbędzie się Zabawa Karnawałowa dla najmłodszych dzieci uczestniczących w terapii prowadzonej przez Ośrodek Kompleksowej Rehabilitacji, a w czerwcu w centrum Opola wielki Festyn Fundacji Dom.
– W ramach partnerstwa z Tauronem zaplanowaliśmy pięć akcji, które pozwolą osobom z niepełnosprawnością skuteczniej włączyć się w dorosłe życie – mówi Małgorzata Jagieluk, prezes Fundacji Dom. – Dzięki zaangażowaniu TAURONA, nasi mali i duzi podopieczni będą mieli okazję do wzbogacenia codziennej rehabilitacji o atrakcyjne formy pracy, pozwalające na utrzymanie motywacji do ciągłego dążenia do sprawności. Nauka przez zabawę i możliwość wykorzystania umiejętności zdobytych na terapii w codziennym życiu to największa nagroda za ciężką pracę.
Jak dodaje prezes Jagieluk, podopieczni Fundacji będą mierzyć się ze swoją niepełnosprawnością do końca życia, dlatego wspólna zabawa wnosi w ich życie powiew nowości oraz pobudza i rozwija zainteresowanie światem.
Najciekawszym wspólnym projektem może się okazać ekologiczny ogród, który powstanie przy Ośrodku Kompleksowej Rehabilitacji, przy nowo wybudowanej części budynku. Ogród będzie pełnił funkcję ogrodu sensorycznego – takiej zielonej, naturalnej sali rehabilitacyjnej.
– Wspólny pomysł to połącznie przestrzeni aktywnej ekologicznie i ogrodu sensorycznego, co daje nam możliwość zastosowania różnych form terapii, takich, jak hortiterapia, terapia integracji sensorycznej i edukacja ekologiczna – dodaje prezes Jagieluk.