Istotne dla dzieci i młodzieży problemy życia codziennego były tematem jedenastej edycji Opolskiego Festiwalu Spektakli Profilaktycznych „Maski zostawimy na scenie”. Wydarzenie odbyło się 15 grudnia w opolskim Teatrze Ekostudio i towarzyszył mu konkurs plastyczny na ten sam temat.

W festiwalu uczestniczyło dziesięć spektakli: „Paczłorkowi”, „Klatka”, „Ocalona”, Aby zyskać supermoce, jedz warzywa i owoce”, „Inna”, „Jak tygrysek zgubił paski”, „Inside”, „Nieobecność”, „Be yourself” i „Weronika postanawia umrzeć”. Przygotowały je grupy z opolskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także placówek wsparcia dziennego.

– Uważam, że taki festiwal to bardzo ważna forma przekazania tego, co istotne, ale o czym na co dzień się nie mówi. Można to jednak przedstawić na scenie i to właśnie robimy – mówiła Angelika Gnacy, reżyserka „Inside” i „Be yourself”. – To głównie problemy społeczne, które dotyczą dzieci i młodzieży. Dzięki spektaklom mogą wyrazić to, o czym zwykle otwarcie nie mówią. Właśnie dlatego podobne wydarzenia są tak potrzebne. Spektakl „Be yourself” zachęca na przykład do tego, żeby być sobą i pamiętać, że najważniejsze jest to, co mamy w środku i sami o sobie myślimy, a nie co mówią o nas inni.

Przedstawienia poruszały tematy profilaktyki zdrowia fizycznego i psychicznego, życia bez uzależnień, a także codziennych problemów. Jedni w swój artystyczny sposób mówili o zdrowym odżywianiu, inni używkach i szkodliwej stronie internetu, a jeszcze inni o alienacji i wykluczeniu społecznym. Były też spektakle o problemach emocjonalnych, funkcjonowaniu współczesnych rodzin, a także prawidłowych relacjach ludzi ze zwierzętami, szczególnie domowymi pupilami.

– To jeden z wielu projektów realizowanych przez organizacje pozarządowe, w tym przypadku przez fundację Horyzont, które odbywają się dzięki środkom z miasta Opola. To wyjątkowe przedsięwzięcie o długoletniej tradycji – podkreślała Dorota Piechowicz-Witoń, naczelniczka Centrum Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta w Opolu. – Celem festiwalu jest wzmacnianie młodzieży, by miała siłę reagować oraz mówić „nie” niebezpiecznym i negatywnym zachowaniom. Chcemy ją również zachęcać, by dbała o swoje mocne strony i talenty, miała determinację w poszukiwaniu siebie. Ważne też, by zwracała uwagę na drugiego człowieka i dobrze czuła się w grupie.

Podczas gali w Teatrze Ekostudio występowali nie tylko uczestnicy konkursu. Yeva Temnohradska i Elvira Doichuk z Placówki Wsparcia Dziennego „Oaza” zaśpiewały utwór „Vitryla” zespołu Melovin. Para taneczna Weronika Lewandowska i Misha Ivanenko z Placówki Wsparcia Dziennego „Serce dla Serca” wykonała natomiast rumbę. Po nich wystąpił też młodzieżowy zespół wokalny „Lemoniada” z Opola.

Wydarzenie zorganizowała Fundacja Pomocy Dzieciom i Rodzinie „Horyzont” w Opolu. Towarzyszył mu konkurs na plakat profilaktyczny, którego tematem miała być profilaktyka problemów, z którymi dzieci i młodzież borykają się w codziennym życiu. Najlepsze prace, podobnie jak najlepsze spektakle, zostały docenione nagrodami.

fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.