W niedzielę (09.06) na opolskim rynku spotkali się mieszkańcy Opola i nie tylko. Chcieli skorzystać z bezpłatnego masażu i porad zdrowotnych. Chojnie wspomagali również 5-letnią Laurę, która zmaga się z licznymi chorobami, m.in z autyzmem, porażeniem mózgowym i chorobą Parkinsona. 

Nasza akcja charytatywna – mówi Maja Graczyk, wiceprezes Stowarzyszenia Masujemy Opole rozrasta się z roku na rok. Zaczynaliśmy od jednego niewielkiego namiotu. Dziś, mamy kilka namiotów ze stanowiskami do masażu. Oprócz tego punkt gdzie można porozmawiać z dietetykiem, wykonać podstawowe badania, dodatkowo komorę krioterapii i hiperbaryczną. Coś dla ciała i dla ducha, bo oferujemy również wspaniałe domowe ciasta, kosmetyki, soki naturalne. Można również wejść na ściankę wspinaczkową.

Masujemy Opole już czwarty razZ aparatem, po prawej Maja Graczyk, nagrywa występ, który porwał publiczność do tańca.

Michał Golik, prezes Stowarzyszenia Masujemy Opole – Jest to przedsięwzięcie zakrojone na szeroką skalę. Promujemy aktywny styl życia bez względu na ograniczenia, polecamy i edukujemy w kwestii masażu. Przede wszystkim jednak zbieramy datki na szlachetny cel. Tegoroczna akcja cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców – mówi dalej Michał Golik – społeczeństwo potrzebuje wsparcia zdrowotnego i profilaktyki, bo ludzie są coraz bardziej świadomi i zainteresowani swoim zdrowiem. Dzisiaj, tu na Rynku masaż jest bezpłatny. Zachęcamy także do wsparcia Laury. Potrzebne są pieniądze na sprzęt i rehabilitację. Dziewczynka nie mówi, komunikuje się alternatywnie i ma wiele, o wiele za dużo chorób jak na 5 lat życia.

W tegorocznej edycji masaż non profit wykonywali: słuchacze opolskich Policealnych Szkół i Techników: TEB Edukacja, Żak Opole, pracownicy gabinetu Celsus, a także goście z Legnicy, Gliwic, Olkusza, Poznania. Na scenie z wykładem na temat masażu tkanek głębokich wystąpił Piotr Szałański, fizjoterapeuta, terapeuta manualny i Piotr Keller omawiając dobrodziejstwa masażu tybetańskiego.

Brałem udział we wszystkich edycjach – mówi Paweł Kiendzaki z Opola. Poddałem się oczywiście masażowi. W czasie 2 edycji jeden z rehabilitantów uświadomił mi, co się dzieje w organizmie kiedy kręgosłup przestaje właściwie funkcjonować. Z roku na rok program wydarzenia jest coraz bogatszy. Uczestnikami są masażyści, wykładowcy i reprezentanci placówek edukacyjnych o kierunku masażu z różnych stron Polski. Udzielane są porady na temat prawidłowej postawy i funkcjonowania aparatu ruchu oraz ergonomii życia codziennego. Tego typu eventy powinny być częściej.

O przydatności dla właściwego funkcjonowania organizmu nordic walking mówiła autorka poradników wspomagających zdrowy styl życia i instruktorka nordic walking, Bogumiła Wosik. – Nie każde chodzenie z kijami to nordic walking, żeby właściwie wykorzystać kije przede wszystkim należy je dopasować. Długość kroku powinna odpowiadać długości kijka. Wtedy możemy chodzić rytmicznie, przesuwając ciężar ciała z nogi na nogę. Kije służą do odbijania się od podłoża, a nie do podpierania. Właściwa postawa w czasie uprawiania nordic walking usprawnia i porusza 90 mięśni. Znikają boczki, garbik na plecach, wzmacniają się mięśnie brzucha i usprawniają stawy biodrowe. Dodatkowo poprawia się koordynacja. Nordic walking, polecam wszystkim, którzy chcą żyć długo i zdrowo.

Wieczorem na scenie zaplanowano występy muzyczne, po godz 18:00 wystąpiła m.in. Natalia Kryjom z zespołem Ravel oraz zespół Parande.

Opowiecie.info objęło przedsięwzięcie patronatem medialnym

fot. Magdalena Fleszar

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Z mediami związana od 20 lat. Z zawodu nauczyciel języka polskiego, dziennikarz, manager i rehabilitant. Przez 18 lat rzecznik prasowy. Teraz redaktor naczelny opowiecie.info. W przeciwieństwie do innych szefów, lubi jak ją lubią. Czy jest dobrym szefem? Nie odpowiada. Zapytamy współpracowników. Czyta namiętnie kryminały, szczególnie Krajewskiego. Hobby, to córka która zwiedza świat i studiuje dziennikarstwo w Londynie i fotografia. Odpręża ją jazda samochodem, film i plotki z sąsiadką.