W niedzielę (09.06) na opolskim rynku spotkali się mieszkańcy Opola i nie tylko. Chcieli skorzystać z bezpłatnego masażu i porad zdrowotnych. Chojnie wspomagali również 5-letnią Laurę, która zmaga się z licznymi chorobami, m.in z autyzmem, porażeniem mózgowym i chorobą Parkinsona.
Nasza akcja charytatywna – mówi Maja Graczyk, wiceprezes Stowarzyszenia Masujemy Opole rozrasta się z roku na rok. Zaczynaliśmy od jednego niewielkiego namiotu. Dziś, mamy kilka namiotów ze stanowiskami do masażu. Oprócz tego punkt gdzie można porozmawiać z dietetykiem, wykonać podstawowe badania, dodatkowo komorę krioterapii i hiperbaryczną. Coś dla ciała i dla ducha, bo oferujemy również wspaniałe domowe ciasta, kosmetyki, soki naturalne. Można również wejść na ściankę wspinaczkową.
Z aparatem, po prawej Maja Graczyk, nagrywa występ, który porwał publiczność do tańca.
Michał Golik, prezes Stowarzyszenia Masujemy Opole – Jest to przedsięwzięcie zakrojone na szeroką skalę. Promujemy aktywny styl życia bez względu na ograniczenia, polecamy i edukujemy w kwestii masażu. Przede wszystkim jednak zbieramy datki na szlachetny cel. Tegoroczna akcja cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców – mówi dalej Michał Golik – społeczeństwo potrzebuje wsparcia zdrowotnego i profilaktyki, bo ludzie są coraz bardziej świadomi i zainteresowani swoim zdrowiem. Dzisiaj, tu na Rynku masaż jest bezpłatny. Zachęcamy także do wsparcia Laury. Potrzebne są pieniądze na sprzęt i rehabilitację. Dziewczynka nie mówi, komunikuje się alternatywnie i ma wiele, o wiele za dużo chorób jak na 5 lat życia.
W tegorocznej edycji masaż non profit wykonywali: słuchacze opolskich Policealnych Szkół i Techników: TEB Edukacja, Żak Opole, pracownicy gabinetu Celsus, a także goście z Legnicy, Gliwic, Olkusza, Poznania. Na scenie z wykładem na temat masażu tkanek głębokich wystąpił Piotr Szałański, fizjoterapeuta, terapeuta manualny i Piotr Keller omawiając dobrodziejstwa masażu tybetańskiego.
Brałem udział we wszystkich edycjach – mówi Paweł Kiendzaki z Opola. Poddałem się oczywiście masażowi. W czasie 2 edycji jeden z rehabilitantów uświadomił mi, co się dzieje w organizmie kiedy kręgosłup przestaje właściwie funkcjonować. Z roku na rok program wydarzenia jest coraz bogatszy. Uczestnikami są masażyści, wykładowcy i reprezentanci placówek edukacyjnych o kierunku masażu z różnych stron Polski. Udzielane są porady na temat prawidłowej postawy i funkcjonowania aparatu ruchu oraz ergonomii życia codziennego. Tego typu eventy powinny być częściej.
O przydatności dla właściwego funkcjonowania organizmu nordic walking mówiła autorka poradników wspomagających zdrowy styl życia i instruktorka nordic walking, Bogumiła Wosik. – Nie każde chodzenie z kijami to nordic walking, żeby właściwie wykorzystać kije przede wszystkim należy je dopasować. Długość kroku powinna odpowiadać długości kijka. Wtedy możemy chodzić rytmicznie, przesuwając ciężar ciała z nogi na nogę. Kije służą do odbijania się od podłoża, a nie do podpierania. Właściwa postawa w czasie uprawiania nordic walking usprawnia i porusza 90 mięśni. Znikają boczki, garbik na plecach, wzmacniają się mięśnie brzucha i usprawniają stawy biodrowe. Dodatkowo poprawia się koordynacja. Nordic walking, polecam wszystkim, którzy chcą żyć długo i zdrowo.
Wieczorem na scenie zaplanowano występy muzyczne, po godz 18:00 wystąpiła m.in. Natalia Kryjom z zespołem Ravel oraz zespół Parande.
Opowiecie.info objęło przedsięwzięcie patronatem medialnym
fot. Magdalena Fleszar