Po języku polskim i matematyce maturzyści zmierzyli się m.in. z językiem angielskim, rozszerzoną matematyką i biologią. – Jesteśmy wykończeni, mamy dosyć, a na niedomiar złego skończyły nam się czyste koszule, ale dajemy radę – śmieje się Oskar Kulig, absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Dobrzeniu Wielkim.
Język angielski: podstawa obiektem żartów, ale rozszerzenie mało kogo rozbawiło
Wtorek był dla maturzystów dniem z językiem angielskim. Osoby, które zadeklarowały zdawanie go w zakresie podstawowym egzamin napisały o godz. 9:00. Chętni o 14:00 napisali także rozszerzenie.
Podstawa nie sprawiła abiturientom problemów, a wręcz stała się obiektem żartów. Tematami zadań były m.in. starsza kobieta, która obroniła się przed napastnikiem tzw. selfie-stickiem oraz mężczyzna, który pod swoim domem zobaczył słonia, który uciekł z cyrku.
Egzamin na poziomie rozszerzonym był już o wiele trudniejszy. Słownictwo było bogatsze, a zadania bardziej wymagające. Maturzyści musieli napisać także rozprawkę o wadach i zaletach zakazu wjazdu samochodów do miast lub artykuł dotyczący fenomenu biegania, w którym należało napisać o imprezie biegowej, w której brało się udział.
Matematyczne gwiezdne wojny na rozszerzeniu
W środę rano chętni maturzyści przystąpili do egzaminu na poziomie rozszerzonym z matematyki. O ile poniedziałkową podstawę oceniano jako dziecinnie prostą, o tyle rozszerzenie sprawiło abiturientom bardzo dużo problemów. – Powinni nam dać kalkulator naukowy, bo prosty w obliczu takich zadań nadawał się jedynie na zakupy do Lidla – śmieje się Oskar Kulig, absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Dobrzeniu Wielkim. – Egzamin był trudny, ale rozwiązałem większość zadań. Swoich odpowiedzi byłem pewien do momentu, w którym omówiłem wyniki ze swoimi kolegami. Każdy miał inne – komentuje.
Tego samego dnia o godz. 14:00 odbył się również egzamin z filozofii.
Biologia mogła być problematyczna, ale nie musiała
W czwartek o 9:00 abiturienci zmierzyli się z biologią, a o 14:00 napisali test z historii sztuki. – Egzamin z biologii nie był łatwy, ale mógł być też trudniejszy. Jeżeli ktoś przez trzy lata systematycznie się uczył, powinien dać sobie z nim radę – mówi Maria Pozniak, absolwentka Liceum Ogólnokształcącego w Dobrzeniu Wielkim.
– Większość zadań była przejrzysta i zrozumiała, w kilku trzeba było skorzystać z krótkiego tekstu, ale szczególnie zaskoczyło mnie ostatnie z nich, w którym należało odpowiedzieć, jakie są ustalenia konwencji waszyngtońskiej ograniczającej międzynarodowy handel gatunkami zwierząt i roślin. Na lekcjach mówiliśmy dużo o ochronie przyrody, ale nie zauważyłam niczego o konwencji waszyngtońskiej w podręczniku – dodaje Maria Pozniak.
Matura potrwa do 25 maja
W kolejnych dniach absolwenci liceów i techników zmierzą się m.in. z chemią, wiedzą o społeczeństwie, informatyką, geografią, historią oraz kolejnymi językami obcymi. Egzaminy pisemne potrwają do 23 maja. Dwa dni później odbędą się ostatnie matury ustne, po których tegoroczny maraton zostanie zamknięty.
Świadectwo dojrzałości otrzymają abiturienci, którzy zdali na co najmniej 30% egzaminy z języka polskiego, matematyki i wybranego nowożytnego języka obcego na poziomie podstawowym, przystąpili do matury z przynajmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym i uzyskali minimum 30% na egzaminach ustnych z języka polskiego i wybranego nowożytnego języka obcego.
Matura 2018 – harmonogram:
11 maja 2018 (czwartek)
9:00 – wiedza o społeczeństwie
14:00 – informatyka14 maja 2018 (poniedziałek)
9:00 – fizyka i astronomia
14:00 – geografia15 maja 2018 (wtorek)
9:00 – język niemiecki (poziom podstawowy)
14:00 – język niemiecki (poziom podstawowy lub dwujęzyczny)16 maja 2018 (środa)
9:00 – chemia
14:00 – historia17 maja 2018 (czwartek)
9:00 – język rosyjski (poziom podstawowy)
14:00 – język rosyjski (poziom rozszerzony lub dwujęzyczny)18 maja 2018 (piątek)
9:00 – język francuski (poziom podstawowy)
14:00 język francuski (poziom podstawowy lub dwujęzyczny)21 maja 2018 (poniedziałek)
9:00 – język hiszpański (poziom podstawowy)
14:00 – język hiszpański (poziom podstawowy lub dwujęzyczny)22 maja 2018 (wtorek)
9:00 – język włoski (poziom podstawowy)
14:00 – język włoski (poziom podstawowy lub dwujęzyczny)23 maja 2018 (środa)
9:00 – języki mniejszości narodowych (poziom podstawowy), język kaszubski, język łemkowski
14:00 – języki mniejszości narodowych (poziom rozszerzony)
9:00–16:55 – egzaminy w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych: matematyka, historia, geografia, biologia, chemia, fizyka i astronomia/fizyka9–22 maja 2018
Egzaminy ustne: język polski, język mniejszości narodowych, język łemkowski, język kaszubski7–25 maja 2018
Egzaminy ustne: języki obce nowożytne