Rano geografię, a popołudniu historię sztuki zdawali w piątek maturzyści, którzy zadeklarowali taką chęć. Oba egzaminy były nieobowiązkowe.
O godz. 9.00 absolwenci szkół średnich przystąpili do egzaminu z geografii, a o 14.00 rozpoczął się sprawdzian z historii sztuki. Oba trwały 180 minut i sprawdzano podczas nich wiedzę zdobytą przez cały okres szkolnej edukacji.
– Egzamin z geografii był łatwy. Niektóre pytania były bardzo łatwe, inne nieco cięższe. Wszystkie rozwiązałem w półtorej godziny, czyli dwa razy szybciej niż przewidywał czas. Oceniam arkusz pozytywnie i jestem spokojny przed ogłoszeniem wyników – mówił Maciej Kusza, absolwent LO w Dobrzeniu Wielkim.
– Poziom trudności tegorocznej geografii był średni. Testy z poprzednich lat wydawały mi się łatwiejsze, ale zdarzały się też trudniejsze zadania egzaminacyjne – oceniła Patrycja Kaźmierczak, maturzystka z opolskiego ekonomika. – Niestety tym razem nie pojawiły się zagadnienia, na które najbardziej się nastawiałam. Natomiast ucieszyła mnie duża liczba zadań z mapą, które nie sprawiły mi problemu. Liczę na nie najgorszy wynik.
Matura na innych zasadach
Matury miały odbywać się w maju, ale z powodu pandemii koronawirusa przesunięto je na czerwiec. Zmodyfikowano również ich formę. Przede wszystkim zrezygnowano z egzaminów ustnych, ponieważ te i tak nie są brane pod uwagę podczas rekrutacji na polskie uczelnie.
W tym roku warunkiem uzyskania świadectwa dojrzałości będzie zatem napisanie na minimum 30% egzaminów z języka polskiego, matematyki, wybranego nowożytnego języka obcego i przystąpienie do co najmniej jednej matury na poziomie rozszerzonym.
Na maturach obowiązują też zasady sanitarne. Przed i po egzaminach sale muszą być dokładnie odkażane. Każdy musi przyjść w maseczce, którą może zdjąć dopiero po zajęciu swojego miejsca. Przed wejściem do szkoły lub sali egzaminacyjnej obowiązkowe są dezynfekcja rąk i poddanie się bezdotykowemu pomiarowi temperatury. Później maturzyści nie losują numerów ławek, bo robi to za nich członek komisji. Na miejscu należy też zachować bezpieczną odległość od innych osób.
Kiedy drugi termin, ogłoszenie wyników i poprawki?
Matury potrwają do 29 czerwca. Jeżeli ktoś z uzasadnionej przyczyny nie przystąpi do któregoś z egzaminów w pierwszym terminie, będzie mógł napisać go od 8 do 14 lipca. Swoje wyniki abiturienci poznają najpóźniej 11 sierpnia, a 8 września ci, którzy nie zdadzą wyłącznie jednego egzaminu, będą mogli napisać poprawkę. O jej rezultacie zostaną poinformowani 30 września.