„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego i „Daremne” Anny Kamińskiej pojawiły się na poniedziałkowym egzaminie z języka polskiego, który otworzył tegoroczne matury.
Egzamin składał się z dwóch części. W pierwszej maturzyści musieli rozwiązać zadania oparte o czytanie ze zrozumieniem, a w drugiej napisać analizę wiersza „Daremne” Anny Kamińskiej lub rozprawkę, w której należało odwołać się do „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego i innego wybranego tekstu kultury.
– Byłem pewny, że w tym roku pojawi się „Wesele”. Trzeba było napisać rozprawkę, na temat wpływu elementów fantastycznych na przesłanie utworu. Egzamin nie był trudny, ale łatwością też nie grzeszył. Nastroje były różne, niektórzy się przerazili, a inni byli zachwyceni – przyznał Filip Pawłowski, maturzysta z Liceum w Dobrzeniu Wielkim.
– Matura była trudna, a temat kiepski, nie spodobał mi się. Taki egzamin na pewno nie wynagrodził nam tego, w jakich warunkach i po jakim czasie musieliśmy go pisać. Mam nadzieję, że reszta nie będzie tak ciężka, jak dzisiejsza część – oceniła Zuzanna Kwiatek, absolwentka LO nr V w Opolu.
Ponad 277 tys. maturzystów
Pierwotnie początek matur zaplanowano na 4 maja, jednak z powodu pandemii przesunięto je o nieco ponad miesiąc. Dziś pierwszy z egzaminów napisało około 272 tys. tegorocznych absolwentów szkół średnich oraz około 5,6 tys. absolwentów, którzy szkołę ukończyli w ubiegłych latach.
W hali Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim do matury z języka polskiego na poziomie podstawowym przystąpiło 68 osób. Pierwszy raz w historii tej szkoły uczniowie technikum, liceum i liceum dla dorosłych pisali egzamin dojrzałości w jednym miejscu. Wcześniej odbywał się w dwóch różnych budynkach w Dobrzeniu Wielkim i Dobrzeniu Małym.
– Decyzja zapadła już wcześniej, jeszcze przed pandemią, więc nie ma najmniejszego związku z obecną sytuacją – mówiła dr Dorota Gajda-Szczegielniak, dyrektor placówki. – Jestem pełna nadziei i pewna, że wszystko pójdzie zgodnie z planem abiturientów. Wyniki próbnych matur były bardzo satysfakcjonujące i jeżeli nasi świeżo upieczeni absolwenci nie zestresują się obecną sytuacją, powinni sobie poradzić.
Ścisłe reżimy sanitarne
W całej Polsce matury odbywają się z zachowaniem szczególnej higieny i ostrożności. Wszystko z powodu pandemii koronawirusa. Przed, w trakcie i po egzaminie komisje oraz abiturienci muszą przestrzegać wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.
Przed wejściem do szkoły obowiązkowe jest odkażenie rąk i poddanie się bezdotykowemu pomiarowi temperatury. Maturzyści nie losują też numerów ławek, bo robi to za nich członek komisji. Ponadto, każdy musi mieć ubraną maseczkę, którą może zdjąć dopiero po zajęciu swojego miejsca.
Obwarowane obostrzeniami jest także odbieranie i oddawanie arkusza – należy wtedy mieć założoną maseczkę. Natomiast przed skorzystaniem ze słownika na języku polskim trzeba odkazić ręce. Poza tym przed i po każdym egzaminie wszystkie sale egzaminacyjne są dezynfekowane.
Matura inna niż zawsze
Przede wszystkim przysunęły się terminy egzaminów, które rozpoczęły się dziś i potrwają do 29 czerwca. Jeżeli ktoś z uzasadnionej przyczyny nie przystąpi do któregoś w pierwszym terminie, będzie mógł napisać go od 8 do 14 lipca. Swoje wyniki abiturienci poznają najpóźniej 11 sierpnia, a 8 września ci, którzy nie zdadzą wyłącznie jednego egzaminu, będą mogli napisać poprawkę. O jej rezultacie zostaną poinformowani 30 września.
Zmieniła się także formuła matury. W tym roku nie odbędą się egzaminy ustne, ponieważ wymagałyby kontaktu, który ma być ograniczony, a ich wyniki i tak nie są brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia. Tym razem do uzyskania świadectwa dojrzałości wystarczy napisanie na minimum 30% matur z języka polskiego, matematyki, wybranego nowożytnego języka obcego i przystąpienie do co najmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym.
Matura 2020 – Zespół Szkół w Dobrzeniu Wielkim: