Blisko 1,5 tysiąca internetowych ankiet na temat możliwych zmian w organizacji ruchu na Starym Mieście w Opolu wypełnili mieszkańcy. Z sondy trwającej od 18 do 25 marca wynika, że opolanie chcą mniejszej ilości samochodów na starówce. W formularzu na stronie internetowej miasta zamieścili również 619 opinii, a 19 kolejnych przesłali na specjalnego maila. Nowa organizacja ruchu już w maju w Opolu.

Osoby, które wypełniły ankietę w 93 procentach są mieszkańcami Opola. Na główne pytanie, dotyczące rozszerzenia strefy przyjaznej dla pieszych i rowerzystów w obrębie Starego Miasta, twierdząco odpowiedziało 73 procent uczestników.

CZYTAJ: Nowa organizacja ruchu wkrótce na Starym Mieście w Opolu. Co się zmieni? [WIDEO]

Niemal identyczna część osób jest za stworzeniem lepszych warunków dla rozwoju działalności restauracyjnej. Natomiast aż 10 procent więcej jest za zwiększeniem liczy wydarzeń kulturalnych w ścisłym centrum Opola.

– Czując wsparcie mieszkańców zaproponowaliśmy stworzenie specjalnej strefy, w której pierwszeństwo poruszania się będą mieli piesi, rowerzyści, kobiety z wózkami – mówi Arkadiusz Wiśniewski,  prezydent Opola.

– To sprzyjający czas dla tego typu decyzji, ponieważ kończy się inwestycja budowy pierwszego parkingu podziemnego w mieście. W mało inwazyjny sposób można przesunąć ruch poza centrum, które chcemy oddać mieszkańcom.

Nowości już od maja. Co w pierwszym etapie?

Specjalna strefa zamieszkania zostanie wyznaczona w obrębie ulic: Koraszewskiego, Rynek, Książąt Opolskich, Krupniczej, Młyńskiej i Szpitalnej. Zmiany w ruchu pojawią się już od maja.

Przypomnijmy, że samochody będą mogły poruszać się z maksymalną prędkością 20 km na godzinę, piesi będą mieć pierwszeństwo przed pojazdem, na wszystkich skrzyżowaniach strefy będzie obowiązywała zasada „prawej ręki” i zakaz postoju w miejscu innym niż wyznaczone.

Ratusz zapowiada również dalsze poszerzenie tej strefy w szczególności o rejon Małego Rynku. Za dobre przykłady zmian w centrach miast nasi urzędnicy podają m.in. Łódź i ulice typu woonerf, czyli deptaki w strefie zabudowanej, gdzie położono nacisk na bezpieczeństwo, pierwszeństwo pieszych i rowerzystów przed pojazdami.

– Chcemy aby ulica była dla ludzi, turystów, aby była zielona i przyjazna, by chciało się na niej spędzać czas – przekonuje Łukasz Śmierciak, naczelnik wydziału promocji opolskiego ratusza.

CZYTAJ TEŻ: Co sądzisz o ograniczeniu ruchu samochodów na Starym Mieście w Opolu? [SONDA]

Z pomysłem m.in. wyznaczenia strefy w okolicach Starego Miasta zgodziła się większość ankietowanych.

– Ankietę na stronie internetowej miasta wypełniło 1494 osoby, otrzymaliśmy 619 uwag i postulatów dotyczących ruchu na starówce oraz 19 opinii przesłanych na adres mailowy – wylicza.

Już od maja na terenie ścisłego centrum zostanie też ograniczona ilość miejsc parkingowych, a zwiększy się ilość ogródków, których projekty już są konsultowane z restauratorami.

Na początek miejsca parkingowe zostaną zlikwidowane naprzeciw Urzędu Stanu Cywilnego.

Co sądzą mieszkańcy Opola?

Wśród przesłanych opinii pojawiło się wiele różnych głosów, ale większość popierała pomysł ratusza. Przykładowe wpisy;”

Bardzo dobre rozwiązanie. Powinno być zrealizowane wiele lat wcześniej, jak to uczyniły miasta w Republice Czeskiej.

Więcej parkingów poza strefą zamkniętą dla ruchu, na jej obrzeżach…

Powinno się całkowicie wyłączyć z ruchu wymienione ulice.

Zwiększenie atrakcyjności dla pieszych nie może się odbyć kosztem miejsc parkingowych, których i tak jest już za mało w obszarze rynku i centrum.

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.