W roku 2020 przez krótki czas nasze życie ogromnie się zmieniło. Możemy bać się o swoich bliskich, odczuwać niepokój, lęk, samotność. W odpowiedzi na tę sytuację, Gmina Popielów zwiększa wsparcie psychologiczne, aby pomóc mieszkańcom, w tym trudnym dla wszystkich okresie pandemii.

Lista instytucji, z których można uzyskać pomoc, zarówno bezpośrednio w Gminie, jak i poprzez specjalne rządowe instytucje, znajduje się poniżej:

1. Pomoc i wsparcie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Popielowie

Istnieje możliwość kontaktu telefonicznego ze specjalistami zatrudnionymi w Punkcie Konsultacyjnym w Popielowie.

W celu ustalenia terminu rozmowy z Psycholog, otrzymania informacji i porad dotyczących przeciwdziałania przemocy w rodzinie, a także w przypadku innych trudnych sytuacji,  prosimy o kontakt telefoniczny w dni robocze z GOPS Popielów w godzinach pracy ośrodka  pod numerem telefonu 77 427 57 10.

2. Pomoc i wsparcie dla uczniów oraz rodziców szkół podstawowych w Gminie Popielów

Z racji obecnego stanu epidemii dotychczasowe dyżury stacjonarne psychologa dyżurującego we wszystkich szkołach podstawowych w Gminie Popielów uległy modyfikacjom, aby dostosować się w maksymalny sposób do pomocy wszystkim uczniom.

Działania psychologa są kontynuowane w sposób hybrydowy, tj. w czwartki  w formie stacjonarnej w każdej szkole o ustalonych z dyrekcją danej placówki godzinach, dla rodziców i dzieci, którzy preferują taka formę kontaktu, a także za pośrednictwem telefonu lub komunikatorów on-line,  w tym wypadku należy wcześniej umówić spotkanie telefonicznie  (za pośrednictwem e-dziennika  rodzice otrzymali numer kontaktowy do psychologa szkolnego).

3. Darmowa pomoc prawna

W Gminie Popielów nadal działa punkt nieodpłatnej pomocy prawnej. Osoby zainteresowane poradami proszone są dzwonić na rejestrację telefoniczną do Starostwa Powiatowego w Opolu pod numerem telefonu: 77 54 15 169.

Zapraszamy również na stronę https://www.darmowapomocprawna.ms.gov.pl poświęconą ogólnopolskiemu systemowi darmowej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego, w tym nieodpłatnej mediacji, a także edukacji prawnej.

4. Pomoc i wsparcie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Opolu

Pomoc psychologiczna dla osób przebywających na kwarantannie, starszych samotnych i potrzebujących wsparcia codziennie w godzinach pracy ośrodka.

Psycholog Aleksandra Stelmaszak, numer telefonu 509 377 842

Więcej informacji na stronie PCPR Opole: https://www.facebook.com/PCPROpole/photos/a.124409308259695/520232018677420/

5. Infolinia dla seniora

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną została uruchomiona specjalna infolinia dla Seniorów – z myślą o tych, którzy potrzebują pomocy w tych trudnych chwilach. Dzwoniąc na infolinię, osoby starsze mogą uzyskać rzetelne informacje, zalecenia i wskazówki, jak odnaleźć się w obecnej sytuacji.

Numer telefonu 12 392 11 10 działa od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–17.00.

6. Ogólnopolskie Telefony Zaufania

116 111 – Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży. Zadzwoń lub napisz, gdy coś Cię martwi, masz jakiś problem, nie masz z kim porozmawiać lub wstydzisz się o czymś opowiedzieć. Numer czynny codziennie od godziny 12.00 do 2.00 w nocy, wiadomość przez stronę www.116111.pl możesz przesłać całą dobę. Pomoc jest całkowicie bezpłatna.

800 12 12 12 – Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Tu również możesz zadzwonić, gdy nie wiesz z kim porozmawiać, a coś bardzo Cię martwi. Telefon jest bezpłatny i jest czynny od poniedziałku do piątku od godziny 8:15 do 20:00 (połączenie bezpłatne). Jeśli zadzwonisz tam w godzinach nocnych i zostawisz informację o sobie i swój numer – konsultanci do Ciebie oddzwonią.

800 120 002 – Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. Zadzwoń, jeśli ktoś w Twojej rodzinie krzywdzi Cię – bije lub obraża. Możesz tam opowiedzieć o swojej sytuacji i dowiedzieć się gdzie szukać pomocy w Twoim otoczeniu. Bezpłatna pomoc dostępna przez całą dobę. http://www.niebieskalinia.org/

800 120 226 – Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Pod tym numerem telefonu można uzyskać wsparcie w sytuacji przemocy w rodzinie. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9.30 – 15.30 (połączenie bezpłatne). Pomoc dla dzieci i dorosłych.

801 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania „Narkotyki – Narkomania”. Zadzwoń jeśli masz problemy z narkotykami, używasz ich, jesteś uzależniony lub martwisz się o kogoś z Twojego otoczenia. Możesz tam uzyskać fachową poradę, a także informację o tym, jak pomóc sobie lub bliskiej osobie. Telefon jest czynny codziennie w godzinach od 16.00 do 21.00. Dzowniąc płacisz tylko za pierwszy impuls połączenia.

800 70 22 22 – Linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego. Całodobowa i bezpłatna pomoc psychologiczna przez telefon, email i czat. Dyżurujący konsultanci udzielają porad i kierują osoby dzwoniące lub piszące do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. https://liniawsparcia.pl/

800 108 108 – Bezpłatna linia wsparcia dla osób po stracie bliskich. Telefon wsparcia działa w dni powszednie od 14:00 do 20:00. Linia 800 108 108 adresowana jest do wszystkich osób w żałobie, które potrzebują pomocy. Dzwoniący mogą anonimowo porozmawiać o swojej sytuacji, otrzymać wsparcie, zasięgnąć porady.

Więcej informacji na stronie Fundacji Nagle Sami: http://www.naglesami.org.pl/

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Sekretarka, grafik, menadżer - w portalu Grupa Lokalna Balaton, a obecnie Opowiecie.info od 2016 roku. Prywatnie absolwentka kierunku Ekonomia na Politechnice Opolskiej. Wyznaje w życiu zasadę "Nic nie dzieje się przypadkiem". Zawsze uśmiechnięta optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, zarówno w pracy jak i życiu codziennym.