Trwa rozbudowa i modernizacja gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Chróścicach. Dzięki inwestycji więcej odpadów zostanie odpowiednio przetworzonych, co pozytywnie wpłynie na ochronę środowiska i ograniczy ich składowanie.
Co to jest PSZOK?
PSZOK jest to miejsce, do którego mieszkańcy mogą przywozić i bezpłatnie zostawiać posegregowane odpady komunalne (które np. nie mieszczą się w domowych workach czy pojemnikach) oraz wszystkie trzy rodzaje odpadów problemowych, tj. wielkogabarytowe (np. meble, sprzęt AGD), niebezpieczne (np. opakowania po farbach) oraz rozbiórkowe (np. gruz).
Dzięki rozbudowie zwiększy się ilość odpadów, które zostaną poddane procesom recyklingu. Tym sposobem zmniejszy się ilość składowanych w Punkcie odpadów, co ograniczy ich negatywny wpływ na środowisko.
Ponadto rozbudowa i modernizacja PSZOK jest podyktowana zmieniającymi się przepisami prawa w zakresie ochrony środowiska i bezpieczeństwa pożarowego.
Koszt przeprowadzenia rozbudowy i modernizacji na dzień dzisiejszy to łącznie 1 204 557,07 zł, w tym 846 722, 36 zł to środki z budżetu Unii Europejskiej pozyskane przez Spółkę Prowod, która realizuje inwestycję.
Co zostanie zrobione na terenie PSZOK w Chróścicach?
W ramach przeprowadzanych prac na terenie Punktu powstaną trzy wiaty stalowe, pod którymi składowane będą elektrośmieci, odpady wielkogabarytowe oraz rzeczy przeznaczone do ponownego użycia. Dbając o komfort pracowników Punktu zostaną zakupione dwa kontenery całoroczne – administracyjny oraz sanitarno-socjalny wraz z wyposażeniem.
Cały teren Punktu zostanie utwardzony i wyłożony kostką brukową, ubytek w postaci leja zostanie zasypany i przystosowany do składowania odpadów. Teren Punktu zostanie ogrodzony, zamontowane zostaną szlabany wjazdowe oraz monitoring. Na potrzeby PSZOK projekt przewiduje również montaż instalacji fotowoltaicznej.
Dostarczane przez mieszkańców odpady składowane będą w dedykowanych kontenerach, w tym jednym specjalnym na odpady niebezpieczne i chemię. Spółka zakupi również rębak do drewna i gałęzi z własnym napędem.
Dzięki modernizacji mieszkańcy gminy będą mogli jeszcze wygodniej oraz efektywniej zbierać odpady segregowane selektywnie.
Punkt wznowi przyjmowanie odpadów od mieszkańców już w poniedziałek (14 grudnia), choć nadal będą prowadzone w nim prace związane z projektem.