Kandydatka zaprezentowała radnych ze swojego komitetu i program wyborczy. Poparli ją między innymi: Szymon Ogłaza, Rafał Kampa, Agnieszka Gabruk i Leonarda Płoszaj. Podczas tego samego spotkania przedstawiono też kandydatów na radnych powiatowych z gmin Dobrzeń i Popielów.
Skończył się czas walki, przyszła pora na dialog – to nadrzędne przesłanie konferencji, która nie przez przypadek odbyła się 8 marca. Mieszkanka Dobrzenia Wielkiego może bowiem zostać pierwszą w historii kobietą, która objęłaby tę funkcję w gminie Dobrzeń Wielki. Również większość kandydatów na radnych z jej komitetu to panie – jest ich dziewięć na sześciu mężczyzn. Komitet Moniki Ledwolorz-Gierok, obecnie radnej gminy i nauczycielki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kup, nazywa się „Łączy nas gmina”.
Kandydaci na radnych z Chróścic to: Anna Kubis, Aneta Wójcik, Justyna Kociok i Dawid Kwosek, komitet popiera też Krystynę Gierok reprezentującą Śląskich Samorządowców. Z Dobrzenia Wielkiego do rady gminy startują zaś: Magdalena Kita, Sandra Janik-Jaros, Monika Bieniusa-Kalinowska, Grzegorz Wabnic, Tomasz Grzebielec, Zbigniew Podolski i Monika Ledwolorz-Gierok. Kandydatem z Dobrzenia Małego jest z kolei Arkadiusz Kulas, a reprezentantami Kup: Janusz Piontkowski i Katrin Koschny.
– Wyznaczyliśmy sobie kilka priorytetów. Chcemy przede wszystkim współpracować z ościennymi samorządami oraz z samorządami powiatu i województwa – poinformowała Monika Ledwolorz-Gierok. – Stawiamy też na utrzymanie i modernizację sieci ciepłowniczej z Elektrowni Opole, poprawę funkcjonowania gospodarki wodnej, utworzenie komunikacji gminnej, bezpieczeństwo na drogach i obwodnicę gminy. Do tego będziemy wspierać przedsiębiorczość oraz system edukacji, kultury i sportu. Pragniemy też przyjaznego urzędu gminy, ośrodka kultury otwartego dla wszystkich i integracji gminnej społeczności.
Poparcie w gminie, powiecie i województwie
Na konferencję przyjechali między innymi: wicemarszałek województwa Szymon Ogłaza, wicestarosta powiatu opolskiego Leonarda Płoszaj, dyrektorka Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu Agnieszka Gabruk i Rafał Kampa – radny gminy Dobrzeń Wielki, który kandyduje do rady powiatu. Na spotkanie pod Urzędem Gminy przybyło ponad 40 osób.
– Znam panią Monikę, dlatego wiem, że jest osobą aktywną i profesjonalną, nastawioną na dialog i działanie – zaznaczyła Agnieszka Gabruk. – Bliskie jej są też sprawy, które są bliskie i mi, czyli pomoc społeczna i integracja społeczna. Od lat wdraża tutaj te działania i uczestniczy w nich. A czysto po ludzku: to bardzo fajna osoba skoncentrowana na ludziach. Myślę, że będzie świetną wójt, a jej gmina będzie piękna i uśmiechnięta, bo dziś tego uśmiechu tu brakuje.
– Już w ostatnich latach współpracowaliśmy przy bardzo wielu projektach – mówił z kolei Szymon Ogłaza. – Były to duże przedsięwzięcia infrastrukturalne oraz małe inicjatywy społeczne i edukacyjne. Wielokrotnie podejmowaliśmy je razem z panią Moniką i wiem, że możemy dużo zdziałać. Oboje jesteśmy ludźmi dialogu, dlatego uważam, że to świetna kandydatka na wójta gminy Dobrzeń Wielki.
– Kobiety to ogromna siła, są często skuteczniejsze od mężczyzn, szczególnie gdy jednoczą się w walce o swoje prawa i wartości – podkreślała Leonarda Płoszaj. – To one wygrały dla nas wszystkich ostatnie wybory parlamentarne i to one walczą dziś u boku pani Moniki Ledwolorz-Gierok. Apeluję do wszystkich pań, aby 7 kwietnia poszły ze swoimi rodzinami na wybory i zagłosowały na tę kandydatkę, jeśli chcą w gminie Dobrzeń Wielki zmian na lepsze.
Piersi nie były tematem przewodnim
Prezentacja komitetu „Łączy nas gmina” odbyła się dzień po publikacji na łamach „Opolskiej” artykułu o plotce na temat intymnych zdjęć Moniki Ledwolorz-Gierok. Rzekomo krążą one w eterze, w tym wśród uczniów, a kandydatka ma na nich odsłonięty biust. Czy istnieją, czy nie – to dowiedzie prokuratura, podobnie jak autentyczność listu na ten temat. Otrzymał go dyrektor szkoły, w której uczy kandydatka na wójta, a podpisani pod nim byli rodzice. Ci jednak twierdzą, że ich podpisy podrobiono. Z kolei ubiegający się o reelekcję wójt Piotr Szlapa nazwał to brudną polityką, do której wciągnięto dzieci i zapewnił, że nie ma z tym nic wspólnego.
W lokalnej społeczności rozgorzały dyskusje na ten temat. Jak to w środowisku wiejskim bywa – sporo było też plotek, pomówień, podejrzeń, a nawet hipotez. Mimo wszystko temat ten nie zdominował piątkowej konferencji prasowej. Oczywiście jej uczestnicy potępili winnych tej sytuacji, kimkolwiek się okażą, ale więcej czasu poświęcili wyborczemu meritum. Z kolei Monika Ledwolorz-Gierok nawiązała do kobiecego zdrowia.
– Skoro już mowa o piersiach, to pragnę zaapelować do wszystkich pań, żeby nie zapominały o profilaktyce i regularnie się badały – mówiła Monika Ledwolorz-Gierok. – Zachęcam do tego również w imieniu mojej przyjaciółki, bardzo mi bliskiej Agnieszki, która miała tu dziś być, ale z powodu leczenia onkologicznego nie była w stanie. Drogie Panie, dbajcie o siebie, o swoje zdrowie i życie. Pamiętajcie przy tym, że nie możemy się poddawać nawet w najtrudniejszych sytuacjach.
Kto do rady powiatu?
Podczas konferencji zaprezentowano też miejscowych kandydatów do rady powiatu z komitetu Koalicji Obywatelskiej. W okręgu nr 4, który obejmuje gminy Dobrzeń Wielki i Popielów, będą to:
- Mariola Kałuska – sołtyska Kolonii Popielowskiej i jedna z inicjatorek Pikniku Western City w gminie Popielów,
- Beata Wolny – sołtyska Chróścic,
- Elwira Szpajcher – kierowniczka Gminnego Ośrodka Pomocy Społeczne w Dobrzeniu Wielkim,
- Tomasz Hanzel – dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki,
- Rafał Kampa – radny gminy Dobrzeń Wielki i lokalny lider Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.
Padły pytania o obwodnicę
Pod Urząd Gminy przyjechali też członkowie społecznego komitetu, który wiedzie prym w staraniach o obwodnicę gminy Dobrzeń Wielki. Przypomnijmy bowiem, że otwarta w 2017 roku obwodnica Czarnowąsów to tylko część planowanego wówczas przedsięwzięcia. Jej dalsza część miała omijać również Borki, Dobrzeń Mały i Dobrzeń Wielki oraz wybiegać przed miejscowością Kup. Tak się jednak nie stało.
– Czekamy na rewizję Krajowego Planu Odbudowy. Obwodnica została tam zgłoszona ponad dwa lata temu – informował Szymon Ogłaza. – Inwestycje w ramach KPO mają zostać zamknięte do 2026 roku. Jeśli to nie wyjdzie, w przyszłym roku ruszymy z aktualizacją dokumentacji tej trasy i przeznaczymy pieniądze na to w budżecie województwa. Jesteśmy po rozmowie z prezydentem Wiśniewskim, będziemy wspólnie działać.