Otwarcie nowej zjeżdżalni i impreza „Z kulturą w plenerze” odbyły się w sobotę nad kąpieliskiem Balaton w Dobrzeniu Wielkim. Było głośno i wesoło.
– Jestem z Dobrzenia Wielkiego i chętnie tutaj przychodzę. Wcześniej brakowało tutaj takiej zjeżdżalni, dlatego cieszę się, że w końcu ją postawiono. Jest w sam raz! – oceniła Zosia Wodarz.
– Lubię wakacje, wodę i pływanie w niej. Nowa plaża jest bardzo ładna i często tutaj przychodzę. Najbardziej podoba mi się zjeżdżalnia. Jest ekstra! Fajnie i szybko się na niej zjeżdża – mówił Kacper Korzeniewicz z Dobrzenia Wielkiego.
Nie tylko otwarcie zjeżdżalni
Dla osób, które przyjechały w sobotę nad Balaton pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim przygotowali kolejne spotkanie z cyklu „Z kulturą w plenerze”. Dzieci bawiły się podczas gier, animacji, konkursów i zajęć plastycznych.
Dla obecnych nad Balatonem zorganizowano też pokaz strażacki, pokaz ratownictwa wodnego i koncert zespołu bębnowego Batala Polska. Wszystko prowadzili wodzireje, a zabawie towarzyszyła muzyka puszczana z głośników.
Trzy etapy rewitalizacji
W pierwszym etapie rewitalizacji Balatonu poszerzono plażę, wymieniono piasek oraz wyremontowano ławki. Postawiono też betonowo-drewniane leżaki, parasole i nowe kosze na śmieci. Drugi etap objął nie tylko budowę zjeżdżalni, ale także odnowę boiska do siatkówki plażowej. Pozostała jeszcze trzecia część prac, która zakłada budowę dwóch wiaty przy ognisku obok baraków dla ratowników.
Wszytko to odpowiedź na prośby mieszkańców i rady sołeckiej Dobrzenia Wielkiego. – Ludzi jest dziś bardzo dużo i to cieszy. Obiekt ma służyć naszym mieszkańcom i nie tylko im. Mam nadzieję, że inwestycja faktycznie jest trafiona, a każdy będzie szanował wszystko, co tutaj powstało, od nowych ławek, aż po zjeżdżalnię – podkreślał Piotr Szlapa, wójt gminy Dobrzeń Wielki.
Pierwszy etap prac na kąpielisku sfinansowano z budżetu gminy i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Fundusze na drugą fazę rewitalizacji „Balatonu” pozyskała Ochotnicza Straż Pożarna w Dobrzeniu Wielkim. Jej członkowie zgłosili swój projekt do Urzędu Marszałkowskiego za pośrednictwem stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Stobrawski Zielony Szlak”. Podobnie ma być z trzecią fazą, ale tym razem dotację pozyskają strażacy ochotnicy z Dobrzenia Małego.