Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi w Ozimku wznawia działalność po trzech latach przerwy. W nowej lokalizacji i z nowymi eksponatami. W najbliższy weekend w godzinach 10.00 – 20.00 muzeum zaprasza na dni otwarte.
Poprzednio muzeum mieściło się w wieżowcu Huty Małapanew, położonym tuż obok najstarszego wiszącego mostu żelaznego na świecie. Niestety, w 2017 roku wieżowiec został wyburzony. Siedziba nowo otwartego muzeum to budynek pochodzący z 1942 roku. Znajduje się przy ulicy Hutniczej 9 (również w pobliżu wiszącego mostu).
Uroczyste otwarcie muzeum w nowej siedzibie odbędzie się w piątek 11 września, w niewielkim gronie. Za to już w weekend (12-13 września) organizatorzy zapraszają na dni otwarte w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, a także przy okazji 193. rocznicy oddania do użytku zabytkowego mostu wiszącego w Ozimku.
Weekendowe oprowadzanie z przewodnikiem po muzeum z powodu obostrzeń sanitarnych, odbędzie się w małych, około ośmioosobowych grupach. Zwiedzający będą mieć możliwość zobaczenia eksponatów, które były prezentowane w poprzednim budynku muzeum, a także zupełnych nowości.
Oprócz zwiedzania na gości czekać będą inne atrakcje. Będzie obozowisko Bractwa Strzelców Hutniczych i poczęstunek w namiocie. Chętni będą mieć możliwość kupienia książki „W Dolinie Małej Panwi. Historia fryderycjańskiej osady hutniczej Ozimek/Malapanew od 1754 do 1945 roku”. Publikacja tylko przez te dwa dni będzie dostępna z autografem autora. Będzie można kupić też książkę „Przerwany lot barwnego motyla”, poświęconej wspomnieniom o zmarłym w grudniu 2019 roku doktorze Krzysztofie Spałku, wybitnym polskim przyrodniku.
Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi ma w swoich zbiorach zarówno przedmioty użytkowe z żeliwa artystycznego jak plakiety, przyciski do papieru, świeczniki, broń produkowaną w hucie, dokumenty i mapy. A także unikaty w skali światowej, m.in. pierwszy w historii katalog reklamowy wyrobów hut z 1800 roku czy medal Światowej Wystawy Przemysłowej w Londynie, który Królewska Huta Malapane otrzymała w 1851 roku.
Zbiory muzeum obejmują historię hutnictwa w dolinie Małej Panwi od średniowiecza do czasów nowożytnych.