Na początek grudnia Muzeum Śląska Opolskiego zaplanowało spotkanie z pisarką Ewą Kassalą, zajęcia plastyczne dla dzieci, wykład z cyklu „Światło na obraz” i obchody… Barbórki.
1 grudnia w Muzeum Śląska Opolskiego odbędzie się spotkanie z pisarką Ewą Kassalą
Spotkanie organizuje Stowarzyszenie Opolskich Kobiet Sukcesu. W ostatniej powieści Ewy Kassali „Czas bogini” jednym z „bohaterów” książki został niewielki przedmiot – srebrny pierścionek, eksponat, który na co dzień można zobaczyć w Muzeum Śląska Opolskiego na ekspozycji „Pradzieje i wczesne średniowiecze Opolszczyzny”.
Fot. Muzeum Śląska Opolskiego
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.00, wstęp jest bezpłatny.
A 3 grudnia rano muzeum zaprasza na zajęcia plastyczne dla dzieci w ramach sobotniego pogotowia twórczego
– Zima jednoznacznie kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia, jednak dla wielu jest to też okres dokarmiania ptaków – mówi Michał Grocholski z MŚO. – Uczestnicy zajęć połączą to razem i wykonają ozdoby choinkowe, które nie dość, że będą dekorowały drzewa w pobliżu domostw, to będą również stołówką dla ptaków.
Początek zajęć o godzinie 12.00. Wstęp płatny 20 zł od osoby, obowiązuje rezerwacja miejsc, tel. 77 44 31 754.
Tego samego dnia po południu w muzeum odbędzie się kolejny z cyklu wykładów „Światło na obraz”
Tym razem przyjrzymy się bliżej pracy Jana Cybisa. Urodzonego w Głogówku, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku, czołowego reprezentanta nurtu kolorystycznego, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Wykład rozpocznie się o godzinie 16.00, wstęp bezpłatny.
Mało która grupa zawodowa obchodzi swoje święto tak hucznie, jak górnicy
– Barbórka, kultywowana 4 grudnia – w dniu św. Barbary to wyjątkowy dzień dla całych społeczności – zauważa Michał Grocholski. – Czy w Opolu możemy celebrować to święto, czy są u nas w ogóle górnicy? Odpowiedzi na te pytania uzyskacie w niedzielne popołudnie w Muzeum Śląska Opolskiego. Zapraszamy na rodzinne spotkanie oraz warsztaty, które będą wydarzeniami towarzyszącymi wystawie czasowej „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta”.
Kopalnia przy cementowni Odra/Fot. Stanisław Bober
W ramach spotkania będzie można wysłuchać krótkiej prelekcji o barbórkowych zwyczajach. Następnie uczestnicy będą mieli do wyboru dwa rodzaje warsztatów: wykonanie górniczego czako (15 osób) lub malowanie na szkle (15 osób).
Liczba uczestników jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. W ramach biletu wstępu na zajęcia będzie można zwiedzić także nową wystawę czasową „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta”.
Początek niedzielnych zajęć godz. 15.00. Cena biletu to zaledwie 5 zł, ale ilość miejsc jest ograniczona, dlatego niezbędna jest rezerwacja telefoniczna 77 44 31 754.