Jak dotąd, akademiki Uniwersytetu Opolskiego przyjęły około 300 uchodźców z Ukrainy. Nic więc dziwnego, że w piątkowe (25.03) popołudnie kampus UO gościł piknik integracyjny „Polsko-ukraińskie spotkanie z dobrem”. Dzieci bawiły się, a dorośli poznawali instytucje, na które mogą liczyć w naszym regionie.
Piknik na uczelnianym kampusie zorganizował Uniwersytet Opolski, a dokładnie jego Biuro Marketingu i Public Relations, Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej oraz Samorząd Studencki. W akcję zaangażowały się między innymi: policja, straż pożarna, Urząd Miasta Opola, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Muzeum Śląska Opolskiego, Izba Administracji Skarbowej w Opolu, Ochotnicze Hufce Pracy oraz Narodowy Bank Polski.
Każda z tych instytucji przygotowała tematyczne stoisko, przy którym obywatele Ukrainy mogli zaznajomić się z ich działalnością. Prędzej czy później każdy z nich skorzysta przecież ze wsparcia lekarza, będzie załatwiać sprawę w urzędzie lub szukać zatrudnienia, być może za pośrednictwem Ochotniczego Hufca Pracy lub Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Niewykluczone też, że ktoś z nich będzie potrzebował pomocy służb mundurowych.
Podczas pikniku przygotowano też animacje dla dzieci: malowanie twarzy, warsztaty plastyczne, dmuchane bańki, układanki z klocków i wiele innych. Chętni mogli też dostać do ręki wąż strażacki i przewrócić strumieniem wody kilka pachołków. Możliwe było również zagranie w badmintona i przejażdżka policyjnym quadem. Do tego, Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna i Muzeum Śląska Opolskiego przygotowały informacje na temat regionu.
– Tak wielu obywateli Ukrainy w naszym mieście to spore wyzwanie integracyjne dla nich samych i dla mieszkańców Opola. Dzisiejszy piknik powstał z dwóch powodów: pierwszym jest właśnie integracja, drugim oswajanie się naszych sąsiadów z lokalnym środowiskiem – mówiła Żaneta Rojek, przewodnicząca Samorządu Studenckiego UO. – Na ulicach coraz częściej słyszymy język ukraiński, dlatego integracja jest bardzo istotna. Chcemy przecież, żeby wszyscy czyli się tutaj dobrze. Dziś Ukraińcy mogli też poznać osoby z opolskich instytucji, na które mogą liczyć.
Zdecydowaną większość zagranicznych studentów na uczelni stanowią obywatele Ukrainy. Obecnie w największym ośrodku akademickim Opolszczyzny jest ich 419, podczas gdy liczba wszystkich osób uczących się na UO to około 10 000. Tych 300 osób, które niedawno uciekły z Ukrainy, prawie podwoiło liczbę naszych wschodnich sąsiadów studiujących lub mieszkających na terenie UO. Jest ich tam bowiem już ponad 700.
Ukrainę z powodu wojny opuściło już około 3,7 mln osób. W ciągu pierwszego miesiąca rosyjskiej inwazji do Polski wjechało ich około 2,2 mln. Według czwartkowego komunikatu Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka, od początku ataku w Ukrainie zginęło 1035 cywilów. Należy tutaj zaznaczyć, że to jedynie dane oficjalne, a ofiar na pewno jest więcej.