Artystyczne wizje Wieży Piastowskiej, kamieniczek na opolskim Rynku, Mostu Groszowego czy katedry w Opolu przygotowali seniorzy, dzieci z rodzin zastępczych, uczniowie szkół opolskich oraz przedszkolaki przy ratuszu w Opolu. Trwa malarski happening życzliwości. Bierze w nim udział ok. 100 osób. 

Akcję przygotowali wolontariusze z Fundacji PZU. Do współorganizacji przyłączył się ratusz, Centrum Informacyjno-Edukacyjne „Senior w Opolu” działające przy MOPR w Opolu oraz Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.

W malarskich działaniach udział biorą przedszkolaki z PP nr 6, uczniowie z SP nr 15 i gimnazjum nr 1, a także seniorzy z Domu Dziennego Pobytu Magda Maria i podopieczni sekcji Akwarele.

– Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, są miejsca, sztalugi i materiały. W ramach pleneru dzieci i dorośli malują dowolny fragment naszego miasta, Rynku. Prace będą oceniane i powstanie z nich wystawa – tłumaczą organizatorzy.

Jakie wizje Opola mieli sami zainteresowani?

– Mój ratusz jest różowy. Przez to będzie się wyróżniał wśród innych prac – cieszy się Tymek z PP nr 6. – Ja wybrałam „zielony mostek”. Obok są pyszne naleśniki i lubię tam spacerować z rodzicami – dodaje Wiktora z tego samego przedszkola.

– Szkic kamienicy na rynku zrobiłam już w domu. Chciałam podkreślić piękno centrum miasta. Sporo maluję już od 10 lat. Najchętniej martwą naturę, pejzaże, architekturę i kwiaty. To wspaniały relaks – mówi Maria Caban z sekcji plastycznej Akwarele.

„Namaluj mi świat”, czyli Opole oczami dzieci i seniorów [WIDEO, ZDJĘCIA]Ekspozycję zobaczymy w wielu miejscach: m.in. w Ratuszu, w siedzibie PZU, w jednostkach miejskich. Następnie zostanie stworzony z nich album.

Finał pleneru już 22 czerwca na pl. Wolności

– Już dziś zapraszamy na premierę naszej wystawy podczas pikniku rodzin zastępczych na pl. Wolności 22 czerwca o godz. 10.15 – zapowiada Małgorzata Jarosz-Basztabin z Centrum Informacyjno-Edukacyjne „Senior w Opolu”.

Organizatorzy podkreślają, że prócz sprawdzenia tego, jak dzieci i seniorzy widzą Opole, to najważniejsze jest łączenie pokoleń.

– Pamiętajmy też, że są dzieci, które nie mają swoich dziadków i babć, więc sporą frajdą jest dla nich wspólna zabawa i spędzanie czasu z osobami dojrzałymi – dodaje Jarosz-Basztabin.

Od 24 czerwca prace będzie można oglądać przez tydzień w opolskim ratuszu.

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.