Piątkowy (16 listopada) koncert w Filharmonii Opolskiej połączy najwybitniejsze utwory klasyczne z nowoczesnymi multimediami oraz charyzmatycznym komentarzem maestro Marcina Sompolińskiego. 

Koncert poświęcony będzie historii powstania „Mazurka Dąbrowskiego”. Prektekstem jest 220. rocznica powstania Mazurka Dąbrowskiego oraz 90. rocznicę ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego Hymnem Narodowym.

– W programie zaprezentujemy utwory, bez których nie można byłoby mówić o polskości. Przypomnimy muzyczne pomniki rodzimej kultury i poszukamy polskich tropów w twórczości zagranicznych kompozytorów. Odsłonimy też wiele sensacyjnych tropów dotyczących powstania muzyki do naszego hymnu – informuje Michał Grocholski z biura promocji Filharmonii Opolskiej.

Artyści postarają się wyjaśnić wiele historii związanych polskim hymnem, m.in. odpowiedzą na pytanie, czy  wywodzi się on od biesiadnej pieśni, wyjaśnią też jakie dźwięki wygrywał opisany przez Adama Mickiewicza w Panu Tadeuszu zegar, ujawnią polityczne intrygi, które sprawiły, że to „Mazurek Dąbrowskiego”, a nie „Rota” ostatecznie uznany został hymnem państwowym.

W repertuarze m. in.:

„Mazurek Dąbrowskiego”
F. Nowowiejski: „Rota”
Anonim: „Bogurodzica”
M. Ogiński: „Pożegnanie Ojczyzny”
R. Wagner: „Overture Polonia WWV39”

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej 
Tomasz Mazur – baryton
Maciej Mazurek – wiolonczela
Paweł Mazur – fortepian
Marcin Sompoliński – dyrygent, prowadzenie

Bilety kosztują 15 zł (ulgowy) i 25 zł (normalny). Dostępne w kasie FO i przez stronę: https://filharmonia.opole.pl/.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.