Kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania odbyła się w sobotę (5 września) na dobrzeńskim Balatonie. Tym razem odczytano fragmenty „Balladyny” autorstwa Juliusza Słowackiego.

Lokalną wersję wydarzenia zorganizowali Zespół Szkół w Dobrzeniu Wielkim wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury. Lekturę przybliżyli zaproszeni goście: przewodniczący Rady Gminy, Roman Kołbuc, dyrektor GOK, Piotr Szafrański oraz dyrektor Zespołu Szkół – Dorota Gajda-Szczegielniak. Wspomogli ich dobrzeński wikary, sekretarz gminy oraz uczniowie i nauczyciele z dobrzeńskiego technikum i liceum.

Rolę pojawiającego się w dramacie jeziora Gopła odgrywał dobrzeński Balaton. Spotęgowało to zapewne wrażenia odbiorców i pozwoliło na większe zrozumienie przedstawianej historii. Pogoda również sprzyjała uczestnikom, było ciepło, słonecznie i prawie bezchmurnie.

Podczas wydarzenia dwie piosenki zaśpiewała Wiktoria Balcerzak. Poniżej jeden z wykonanych przez nią utworów.

Narodowe Czytanie można było zobaczyć od 10.00 na terenie kąpieliska Balaton, dla osób nie mogących się pojawić na miejscu na  facebookowej stronie GO:dobrzenwielki  prowadzono transmisję na żywo.

– Bardzo cieszy nas inicjatywa w dużej mierze samych uczniów, poświęcili dzień wolny i bardzo zaangażowali się w dzisiejsze przedstawienie, zupełnie tak jak nauczyciele i zaproszeni goście. Pogoda sprzyjała więc czego chcieć więcej? Może tego by „Balladyna” była czytana nie tylko od święta jakim jest Narodowe Czytanie, ale w każdy dzień powszedni, bo czytanie zawsze wzbogaca- mówiła dyrektor ZS w Dobrzeniu Wielkim, dr. Dorota Gajda-Szczegielniak

-Dzięki takim akcjom jak Narodowe Czytanie mamy możliwość ukazania arcydzieł polskiej literatury z innej strony. Wspólne czytanie „Balladyny” na łonie natury, przy dźwiękach muzyki stworzyło niesamowity klimat i pozwoliło przenieść się myślami do świata wykreowanego przez Juliusza Słowackiego – dodała jedna z reżyserek przedstawienia, Bożena Worobiec.

Warto dodać, że takie akcje integrują lokalne społeczności, przypominają o ważnych dla polskiego narodu dziełach i pozwalają w ciekawy sposób przybliżyć je dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym. Było to już 9. Narodowe Czytanie i jak co roku okazało się bardzo udaną akcją społeczną.

fot. Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie