W kalendarzu polskich świąt państwowych pojawił się nowy termin – 19. października będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.
Jak napisano w uzasadnieniu do ustawy z 4 października ustanawiającej nowe święto, jest ono „wyrazem hołdu dla kapłanów, którzy swoją postawą dawali wyraz swojej wierze w Jezusa Chrystusa, ale też męstwu i niezłomnej postawie patriotycznej oraz niejednokrotnie przelewali krew w obronie swej chrześcijańskiej Ojczyzny – Polski”.
Datę nowego święta ustalono nieprzypadkowo – 19 października to dzień, w którym w 1984 roku został porwany i zamordowany błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. W uzasadnieniu dla ustawy wymieniono jednak jeszcze wiele nazwisk kapłanów, którzy w ocenie ustawodawców zasłużyli na uczczenie świętem narodowym. Wśród nich znaleźli się m.in.:
- ks. Igancy Skorupka, kapelan żołnierzy walczących w Bitwie Warszawskiej;
- św. Maksymilian Kolbe, męczennik z Auchwitz;
- ks. Michał Pilipiec, kapelan Armii Krajowej;
- kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski.
Nowe święto państwowe będzie obowiązywać już w tym roku. Musimy jednak rozczarować tych, którzy mieli nadzieję na długi weekend – Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy.