Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze działa już od pięciu lat, liczy ponad 40 osób. Działacze stowarzyszenia prowadzą działalność naukową i edukacyjną. Ich celem jest m.in. ochrona przyrody, edukacja przyrodnicza i promocja walorów przyrodniczo-historycznych województwa opolskiego. Jedną z cyklicznych inicjatyw stowarzyszenia są Opolskie Spacery Ornitologiczne.
– Naszym głównym celem jest oczywiście zwrócenie uwagi uczestników spacerów na przyrodę otaczającą ich zarówno na obszarach postrzeganych powszechnie jako cenne przyrodniczo, jak i np. na terenach blokowisk – mówi Łukasz Berlik, prezes OTP. – Podczas przechadzek organizowanych w ramach tego cyklu skupiamy się głównie na ptakach, również takich, których większość ludzi nie spodziewa się zobaczyć w mieście. Stąd wzięła się nazwa Opolskie Spacery Ornitologiczne.
Edukują o przyrodzie
Jak mówi prezes Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego, takie przechadzki pomagają zwiększyć wrażliwość i poszerzyć percepcję.
– A do tego są bardzo korzystne dla zdrowia psychofizycznego. Warto dużo się ruszać i spotykać się z ludźmi o zbliżonych zainteresowaniach. Atmosfera na naszych spacerach jest bardzo sympatyczna. Myślę, że większość uczestników czuje się w ich trakcie swobodnie. Nierzadko zresztą mówią lub piszą wprost, że bardzo dobrze spędzili czas. Wielu ludzi chce lepiej poznać przyrodę, a w trakcie organizowanych przez nas wydarzeń mogą poszerzyć wiedzę na temat krajowych gatunków. Dowiadują się też, jak odróżniać od siebie podobne ptaki, a także mają okazję zaobserwować wiele stworzeń po raz pierwszy w życiu.
Uczą obserwować i chronić przyrodę
Zarówno Opolskie Spacery Ornitologiczne, jak i inne zapoczątkowane przez OTP cykle spacerów i wycieczek to pomysł Łukasza Berlika.
– Oczywiście nie wymyśliłem spacerów przyrodniczych jako takich. Zresztą jeszcze przed powstaniem OTP podobne przechadzki były w Opolu organizowane. Między innymi przez mojego kolegę Maćka Kowalskiego, który prowadził spacery w ramach ogólnopolskich wydarzeń koordynowanych przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (Europejskich Dni Ptaków i Zimowego Ptakoliczenia). Trasy ograniczały się jednak do wyspy Bolko i okolic, a według mnie warto pokazywać opolanom także inne cenne przyrodniczo obszary oraz zwracać uwagę, że nawet w okolicy ich miejsc zamieszkania – również wśród gęstej zabudowy – mimo wszystko jest co obserwować i co chronić.
Uczestnicy spacerów ornitologicznych wypatrywali już ptaków m.in. nad zbiornikiem Bolko, stawami w Malinie, w Muzeum Wsi Opolskiej czy na dużych opolskich osiedlach (Armii Krajowej, Chabrów i Malince).
W tym roku OTP zorganizowało cztery przechadzki z cyklu Opolskie Spacery Ornitologiczne
Na Starym Mieście, nad zbiornikiem Piast oraz w parku 800-lecia i okolicy oraz w Grudzickim Grądzie.
– Właśnie przeprowadziliśmy ostatni spacer, w którym uczestniczyło ponad 40 osób. Naszym partnerem było Nadleśnictwo Opole – mówi Łukasz Berlik. – Poprzednie spacery również były bardzo udane, a frekwencja jest zbliżona do tej przed pandemią. Czasem mamy około 10 uczestników, a niekiedy nawet powyżej 20. Możliwe jednak, że lockdowny w jakimś stopniu zwiększyły u niektórych zainteresowanie podobnymi wydarzeniami.
OTP organizuje także Opolskie Wycieczki Przyrodniczo-Historyczne, współfinansowane przez Miasto Opole (w tym roku odbyła się już ich piąta edycja), a także Wędrówki Kędzierzyńsko-Kozielskie (cykl trwający, współfinansowany ze środków gminy Kędzierzyn Koźle) oraz Opolskie Spacery Przyrodnicze. Te ostatnie OTP planuje zorganizować m.in. we wszystkich miastach województwa. Odbyły się już przechadzki po Baborowie i Namysłowie.
Fot. Łukasz Berlik