Już po raz trzeci przyszli absolwenci opolskich szkół podstawowych odwiedzili Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Opolu. Podczas dwudniowych warsztatów orientacji zawodowej mieli okazję przekonać się, jak wielkim atutem w niepewnych czasach jest konkretny fach w ręku.

– Staramy się zdiagnozować potrzeby lokalnego rynku pracy i uruchamiać te kierunki kształcenia zawodowego, które w przyszłości będą odpowiedzią na potrzeby rynku – wyjaśnia Leszek Adam Zając, dyrektor szkół Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Opolu. – Dzięki temu nasi absolwenci nie będą klientami powiatowych urzędów pracy, lecz po zakończeniu szkoły zasilą kadry pracowników najlepszych przedsiębiorstw.

Podczas dwudniowych warsztatów w WZDZ około 250. opolskich ośmioklasistów uczestniczyło w praktycznych zajęciach edukacyjnych przybliżających takie zawody jak; mechanik pojazdów samochodowych, kierowca, fryzjer, kucharz, technik żywienia, monter zabudowy i robót wykończeniowych, technik informatyk, sprzedawca i logistyk.

– Szukamy talentów zawodowych. Chcemy nakłonić młodzież do kształcenia zawodowego, ponieważ wiemy, że na rynku jest potężny deficyt fachowców i może nadejść moment, kiedy dotkliwie odczujemy ich brak. Chodzi nam o to, żeby w przyszłości praca dawała naszym absolwentom satysfakcję, także finansową. W związku z czym, na warsztatach prezentujemy zawody, które są dobrze płatne  – tłumaczy Zygmunt Budziński, pomysłodawca i koordynator warsztatów i dodaje:

– Pod okiem naszych instruktorów, nauczycieli zawodu młodzież uczyła się konkretnych umiejętności. W pracowni budowlanej, m. in. tapetowali, malowali, układali panele, cięli i kleili kafelki czy też podłączali elementy klimatyzacji. W pracowni informatycznej pracowali nad kablem RJ45. Prowadzimy też salon fryzjerski, który jest otwarty dla ludzi z zewnątrz więc umiejętności są od razu weryfikowane przez klientów. W pracowni handlowo-logistycznej uczyli się z kolei podstaw obsługi kasy fiskalnej. Odwiedzili też pracownię gastronomiczną czy warsztat samochodowy.

Od ponad 70 lat dewizą WZDZ są trzy słowa: uczy, kształci, doskonali

– W Polsce pokutuje mit, że po podstawówce najlepiej pójść do liceum. Owszem, jeżeli ktoś wie, że chce pójść na studia i ma wytyczoną ścieżkę kariery edukacyjnej i zawodowej. Tymczasem kształcenie zawodowe pozwala na szybkie usamodzielnienie się, na niezależność finansową, a jednocześnie nie przekreśla możliwości studiowania . Absolwenci szkół podstawowych stoją przed decyzją, która będzie skutkować na całe ich życie. Przez 40 lat aktywności zawodowej i w czasie emerytury, która będzie decydować o ich statusie majątkowym i społecznym – przekonuje Leszek Adam Zając.

– Kształcenie praktyczne należy w sposób nierozerwalny połączyć z kształceniem w rzeczywistych warunkach środowiska pracy. Nasi uczniowie zapoznają się z teorią zawodową, a doświadczenie zdobywają w zakładach pracy. Aktualnie współpracujemy z około 40. przedsiębiorstwami.  Kształcimy w prawie stu zawodach, przygotowujemy również w zakresie teoretycznych przedmiotów zawodowych. Nasze pracownie są akredytowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną do przeprowadzenia zewnętrznych egzaminów potwierdzających kwalifikacje. W naszych szkołach oferujemy też dodatkowe kursy poszerzające kompetencje. Jako jedyna szkoła w mieście dysponujemy drukarkami 3D. .Naszych absolwentów problem bezrobocia po zakończeniu szkoły nie dotyczy – podsumowuje.

Fot. Anna Plewa

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze