W najbliższy piątek (21.06) o godzinie 20.00 w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu odbędzie się opera IVY SNOWSTALKERS OF ANCIENT APRON  z udziałem Natalii PrzybyszWydarzenie specjalnie zostało przygotowane na okazję wystawy Canti Espositi. Wstęp wolny

Natalia Przybysz w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu

W operze przygotowanej przez Piotra Kurka udział wezmą:  Piotr Kurek – muzyka, dramaturgia Michał Libera – libretto, Barbara Kinga Majewska – głos, Natalia Przybysz – głos, Hilary Jeffery – puzon, Kamil Szuszkiewicz – trąbka, Jerzy Rogiewicz – instrumenty perkusyjne, Hubert Zemler – instrumenty perkusyjne

 Pierwsza opera w karierze Piotra Kurka to dystopiczna fantazja na temat świata, z którego z dnia na dzień znikają ludzie. Osią narracji jest skrupulatnie podbudowana naukowo fantazja na ten temat autorstwa Alana Weismana przedstawiona w książce „World Without Us”. Bardziej niż sugestywną prognozą czy rzewną refleksją na temat tego „co po nas”, jest ona błyskotliwą i rzeczową analizą tego, co nasze zniknięcie umożliwi; jakie procesy uruchomi, jakie formy życia i nie-życia stworzy. Co stanie się z pozostawionym po nas jedzeniem, jak zachowają się systemy kanalizacji wyjęte spod naszej kontroli i jaki będzie krajobraz naszej planety, kiedy Koloseum będzie już nic nie znaczącym gruzem pożartym przez przyrodę?

„Świat po nas” to kameralna opera odwołująca się do redukcjonistycznej estetyki tego gatunku powstałej w latach 60. w Stanach Zjednoczonych. Nie ma w niej miejsca na śpiewane dialogi postaci budujących historię ani feerię efektów scenograficznych. Zakłada ona, że każdy muzyk na scenie zawsze już jest aktorem, który pracuje z przedmiotami i narracjami i z tej właśnie obserwacji tworzy ona określony „krajobraz postaci”, których celem jest opowiedzenie pokaźnej historii w muzycznym formacie.

Piotr Kurek znany ze swych projektów elektronicznych a w szczególności muzyki syntezatorowej, w „Ivy Snowstalkers…” zajmuje się przełożeniem swych doświadczeń na sekstet muzyków związanych z muzyką nie-akademicką, w większości tworzących na warszawskiej scenie niezależnej. Odpowiadając na główny temat opery, przygotował on muzykę odnoszącą się do proceduralności rządzącej światem techniki i natury, których procesy bez udziału człowieka zyskują swą własną logikę.

GSW Opole 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie