Wykładowcy i żacy z Wydziału Filologicznego, Wydziału Przyrodniczo-Technicznego, Wydziału Sztuki, Wydziału Nauk Społecznych, a także Instytutu Socjologii i Instytutu Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego pokazali swoje poparcie dla strajkujących nauczycieli spotykając się na Wzgórzu Uniwersyteckim przed Collegium Maius.
– Nauczycielki i nauczycieli należy wspierać, tym bardziej, że w tym strajku nie chodzi tylko o warunki płacowe, ale przede wszystkim o godność i podstawowy szacunek, który temu zawodowi się należy – uważa dr Marzanna Pogorzelska z Instytutu Filologii Angielskiej UO, inicjatorka spotkania wykładowców i wykładowczyń UO na Wzgórzu Uniwersyteckim.
– Sama byłam nauczycielką języka angielskiego wiele lat, więc rozumiem bardzo dobrze nauczycielskie problemy, a na uczelni doskonale czujemy i rozumiemy, że środowisko akademickie jest ściśle związane ze szkołą. Od tego, jaka młodzież opuszcza szkołę, zależy poziom naszych studentów i studentek – choćby dlatego powinniśmy wspierać nauczycielski protest.
Rolę i wagę edukacji w codziennym życiu podkreślali też pracownicy Instytutu Socjologii UO.
– Edukacja to nie tylko obszar naszej zawodowej działalności, ale przede wszystkim bardzo ważny element naszego życia, tak po prostu – uważa Magdalena Piejko-Płonka z Instytutu Socjologii na UO, również koordynatorka projektu „Ludzie”, skupiającego pracowników i studentów instytutu.
Wielu z wykładowców, na co dzień pracuje także w szkołach.
– Mam przyjemność pracować także z młodzieżą szkolną i rozumiem, jak ważne jest dla nich to, co teraz się dzieje. To trudny czas, pełen napięcia, emocji, ale też niesamowitej solidarności i integracji różnych środowisk. Wsparcie dla strajkujących płynie z wielu stron i jak się okazuje, każdy najmniejszy gest jest ważny.
Protestujący przypominali, że w strajku biorą udział nie tylko nauczyciele i nauczycielki, ale także opiekunowie i opiekunki przedszkolne, pracownicy domów kultury, poradni pedagogicznych, pracownicy administracji.
– Swoje wsparcie kierujemy do każdej z tych grup, ale też do rodziców i uczniów, bo przecież to dla nich walczymy o lepszą przyszłość – dodaje Magdalena Piejko-Płonka.
Podczas spotkania nie zabrakło również studentów uczelni.
– Mam w rodzinie nauczycieli i widzę jak wymagająca jest to praca. Nie zgadzam się ze społecznym brakiem szacunku do tego zawodu. Nauczyciele to ludzie, którzy wpływają na przyszłe pokolenia, a zatem i przyszłość naszego kraju, świata – uważa Magdalena Duszak, studentka Intercultural Communication w Instytucie Socjologii na UO.
– Wszystkim powinno zależeć na jakości edukacji oraz satysfakcji tych ludzi z wykonywanej przez nich ogromnej pracy. W internecie pojawia się wiele złośliwych komentarzy na temat nauczycieli. Przyszłam na wydarzenie aby pokazać, że nie są sami w walce o wartościową oświatę.