Efektowne doświadczenia, oglądanie patyczaków i warsztaty artystyczne to tylko niektóre atrakcje, które przygotowali organizatorzy Dobrzeńskiego Wieczoru Nauki w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim.
Na jego uczestników czekały przede wszystkim efektowne pokazy i warsztaty chemiczne oraz fizyczne. Dzieci i młodzież, do których skierowana była impreza, same zbadały właściwości tzw. „suchego lodu”, czyli dwutlenku węgla w postaci ciała stałego.
Interesujące okazały się także pokazy doświadczeń z ciekłym azotem, które poprowadziła dr Katarzyna Książek z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Opolskiego. Miłośnicy fizyki mogli też zmierzyć się z rządzącymi nią prawami.
Uczestnicy naukowego wieczoru mogli również zobaczyć hodowane w szkole patyczaki. Drobne i kamuflujące się na drewnie stawonogi każdy z nich mógł nawet wziąć na rękę i… pogłaskać! Dla młodych adeptów nauki przygotowano także zajęcia z mikroskopami i anglojęzyczne warsztaty z biologii.
Swój kącik znaleźli też adepci matematyki i konstruowania, którzy mogli zagrać w gry logiczno-matematyczne i skonstruować własny model z klocków Lego, a później zaprogramować go komputerowo.
Dla humanistów przygotowano warsztaty filozoficzne „Z Arystotelesem o przyjaźni” i zajęcia z historii, podczas których można było dowiedzieć się wielu interesujących ciekawostek.
Z kolei przyszli geografowie mogli wziąć udział w warsztatach „Podróże bliższe i dalsze”, a miłośnicy języka niemieckiego w zgadywankach i innych niemieckojęzycznych zabawach.
Najmłodsi mogli natomiast uczestniczyć w zajęciach z bajkoterapii. Otwarte dla wszystkich pozostawały z kolei warsztaty artystyczne i zajęcia sportowe w szkolnej hali.
– mówi Wojciech Sudnicki, jeden z organizatorów imprezy.
Dobrzeński Wieczór Nauki odbył się z Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielki już trzeci raz. W tym roku znacznej zmienia uległa jego forma. W poprzednich latach skierowany był do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, a tym razem do grupy jego uczestników dołączyły też przedszkolaki.
Celem imprezy jest bowiem nie tylko popularyzowanie przedmiotów przyrodniczych, ale także promocja szkoły, która we wrześniu minionego – w miejsce wygasającego gimnazjum – otwarła podstawówkę.
fot: Tomasz Chabior