Wielki Dzień Pszczół obchodzono podczas festynu zorganizowanego w sobotę (8 sierpnia) w Grabinie. Podczas wydarzenia zwrócono uwagę na ogromną rolę pszczół miodnych, które są głównym zapylaczem roślin dostarczającym człowiekowi pożywienia w przyrodzie. Przedstawiono również produkty pszczele (propolis, pyłek pszczeli) oraz wskazano sposoby ochrony tych pożytecznych owadów przed zagrożeniami gatunkowymi.
Uczestnicy festynu mieli okazję wysłuchać prelekcji edukacyjnej o znaczeniu pszczół w przyrodzie oraz szansach i zagrożeniach dla tych owadów. Wykład cieszył się sporym zainteresowaniem uczestniczyło w nim około 60 osób. Szkoleniowiec – doświadczony pszczelarz spod Kluczborka wymienił pasożyty, choroby i pestycydy będące podstawowymi zagrożeniami dla populacji pszczoły miodnej.
Prelegent przedstawił również szanse dla rozwoju pszczół i innych owadów zapylających polegające np. na sadzeniu drzew, krzewów i kwiatów miododajnych, ale też rezygnacji z koszenia trawników, poboczy dróg i rowów. W tym ostatnim przypadku ważne jest nie tylko pozwolenie, aż kwiaty zakwitną i owad pobierze z nich nektar lub pyłek, ale przede wszystkim wstrzymanie koszenia do czasu, aż wysieją się z nich dojrzałe nasiona, które wydadzą następny plon.
Podczas festynu uczestnicy mogli odwiedzić stoisko z ulotkami do pobrania – promującymi miód, propolis, pyłek pszczeli i książeczkami dla dzieci.
Kolejną atrakcją była wystawa podstawowego sprzętu pszczelarskiego i wyposażenia pszczelarza oraz pokaz żywych pszczół w ulu demonstracyjnym. Na życzenie osób odwiedzających stoisko pszczelarze objaśniali zasady pracy w pasiece i pozyskiwania miodu, który można było również nabyć podczas wydarzenia.
Jak na każdym festynie nie mogło zabraknąć zabaw dla dzieci, które prowadził animator, degustacji ciast z dodatkiem miodu, występów artystycznych, dmuchańców, kramu z zabawkami. Przygotowano również specjalną loterię fantową, w której nagrodami były rośliny miododajne w postaci bylin (lawenda), krzewów (m.in. irga, ognik, budleja, złotlin, pięciornik, żylistek), wiciokrzewów lub paczek z nasionami kwiatów (orliki, cynie, rudbekie itp.)
Najmłodsi uczestnicy otrzymali balony wypełnione helem, na których widniały bohaterki dnia – pszczoły.
Festyn odwiedziło ponad 100 osób, w tym licznie przybyli pszczelarze z Koła Pszczelarzy w Niemodlinie, które było partnerem Stowarzyszenia „Integracja” w organizacji wydarzenia.
Festyn współfinansowany był ze środków Samorządu Województwa Opolskiego (projekt „Wiata na lata” autorstwa Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju wsi Grabin „Integracja”) oraz ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (projekt „Mała pszczoła – wielkie dobro” Grupy Nieformalnej o nazwie Obrońcy przyrody).
Fot. Piotr Gwóźdź, Zofia Wolak