W czwartek (15 listopada) wieczorem opolanie mogli podziwać obraz Carla Adalberta Herrmanna „Koronacja Najświętszej Marii Panny”. To unikatowe dzieło malarza urodzonego w Opolu zaprezentowano po jego konserwacji podczas wydarzenia „Noc skarbów – skarb z opolskiej katedry”.
Carl Adalbert Herrmann był niemieckim malarzem, który urodził się 24 kwietnia 1791 roku w Opolu.
– Herrmann był synem kominiarza, a jego rodzina mieszkała przy obecnej ulicy Koraszwskiego w pobliżu kościała Świętego Krzyża w Opolu. Dzień po urodzeniu tam został ochrzczony – opowiadała dr Joanna Filipczyk z Działu Sztuki Muzeum Śląska Opolskiego.
Dzieło opolanina zostało zaprezentowane w czwartek wieczorem w sali Muzeum Śląska Opolskiego. Obraz „Koronacja Najświętszej Marii Panny” wykonał w 1828 roku.
Artysta bardzo szybko rozpoczął edukację w zakresie malarstwa.
– Uczył się malarstwa w Pradze, później w Dreźnie – wyliczała.
Wybitny malarz i rysownik z Opola
Podczas spotkania oprócz wyjątkowego dzieła z opolskiej katedry prezentowano również szkice opolskiego malarza.
– Te ilustracje były na tyle dobre, że sam autor „Fausta”, Johann Wolfgang von Goethe, stawiał je za wzór innym malarzom i uważał, że w ten właśnie sposób powinno się ilustrować jego dzieło – mówiła dr Joanna Filipczyk.
Carl Adalbert Herrmann malował głównie portrety i sceny religijne, wykonywał także projekty dla wielu znakomitych rodów śląskich. Stąd często określano go często „górnośląskim nazareńczykiem”.
Dr Beata Wewiórka opowiedziała jak wyglądał przebieg i główne problemy podczas prac konserwatorskich, natomiast dr Małgorzata Blach-Margos zaprezentowała relacje z podróży opolskiego malarza na podstawie jego dzienników.
Ciekawostką jest fakt, że dzienniki zachowały się w zbiorach Archiwum Państwowego w Opolu. Dzięki temu podczas spotkania opolanie również mogli je zobaczyć.
Warto dodać, że Carl Adalbert Herrmann był jedną z ważniejszych osobowości śląskiego środowiska artystycznego pierwszej połowy XIX wieku. Artysta zmarł we Wrocławiu w 1845 roku.
Fot. Anna Konopka