Zwiedzanie Muzeum Paleontologicznego i Izby Regionalnej w Krasiejowie, podziwianie zabytkowego mostu w Ozimku czy nocny spacer z leśnikiem zakończony przy “Źródełku zgody i miłości” w Spóroku – to tylko część atrakcji przygotowanych w ramach tegorocznej edycji “Nocy muzeów i ciekawych miejsc w Krainie Dinozaurów”. Wydarzenie będzie miało miejsce 18 maja. Potrwa od godziny 18.00 do północy.

– Nasze stowarzyszenie obejmuje swoim zasięgiem siedem gmin: Kolonowskie, Ozimek, Chrząstowice, Dobrodzień, Turawa, Zawadzkie i Zębowice. W akcję “Noc muzeów” włączamy się po raz piąty. Chcemy przybliżyć nasze lokalne perełki nie tylko mieszkańcom naszego terenu, czy województwa. Gościmy też turystów spoza regionu – mówi Anna Golec, prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Kraina Dinozaurów – To okazja, by w wyjątkowej, nocnej scenerii poznać niezwykłe miejsca oraz ich historie przedstawiane przez lokalnych przewodników, pasjonatów lokalnej historii i tradycji.

W partnerstwie i przy współpracy przedstawicieli oraz opiekunów ciekawych miejsc w Krainie Dinozaurów, w najbliższą sobotę można będzie odwiedzić oraz poznać następujące atrakcje i ich historie:

1. Most Żelazny i Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi w Ozimku, ul. Hutnicza 1/5
Żelazny most wiszący pochodzi z 1827 roku. W muzeum utworzonym w 2012 roku przez Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi można podziwiać eksponaty związane z hutnictwem.

2. Gminna Izba Regionalna w Zębowicach, ul. Murka 1
Izba powstała w 2006 r. z inicjatywy nauczycieli i uczniów zębowickiego gimnazjum. Stanowi centrum wiedzy o Ziemi Zębowickiej, jej dziejach, tradycji i kulturze. Organizowane są tu wystawy, konferencje oraz spotkania miłośników historii lokalnej. Izbą opiekuje się zarząd koła DFK w Zębowicach.

3. Historia Straży Pożarnej w Drewnianej Strażnicy w Makowczycach, Makowczyce, skrzyżowanie ulic Głównej i Leśnej
W odremontowanym, pochodzącym z 1928 roku starym drewnianym budynku dawnej straży pożarnej znajduje się wystawa „Historia Straży Pożarnej”. W strażnicy zostały wyeksponowane informacje oraz stare fotografie i dokumenty. Część pamiątek została zarchiwizowana i jest udostępniana w formie prezentacji.

4. Muzeum Regionalne w Dobrodzieniu, Plac Wolności 12
Muzeum zostało otwarte 5 maja 2017 roku. Placówka powstała na skutek przekształcenia działającej tu wcześniej izby regionalnej, którą w 2004 roku założyło Międzygminne Towarzystwo Regionalne Dobrodzień-Zębowice. Obecnie muzeum jest jednostką organizacyjną  Dobrodzieńskiego Ośrodka Kultury i Sportu. Gromadzi eksponaty świadczące o historii regionu. Są to głównie wszelkiego rodzaju dokumenty pisane oraz fotografie, mapy, ale także przedmioty codziennego użytku, w tym jak przystało na miasto stolarzy – eksponaty związane z obróbką drewna.

5. Izba Regionalna Historii Lokalnej w Kolonowskiem, ul. Leśna 8
Dom wybudowano w XVIII w. – 1780 r. obok nieistniejącej już huty żelaza. Budynek przeznaczony był na mieszkanie dla kierownika huty i pomieszczenia biurowe. Pomieszczenia odrestaurowano i dostosowano do funkcji wystawienniczych i muzealnych w ramach Regionalnej Izby Historii Lokalnej.

6. Regionalna Izba Śląska im. Konrada Mientusa w Dańcu, ul. Dąbrowicka 4
Powstała w 1978 r. Założycielem i głównym zbieraczem pamiątek był Konrad Mientus. Izba znajduje się na poddaszu danieckiego klubu wiejskiego. Można tu zobaczyć przeróżne eksponaty, bogate zbiory pamiątek związanych z historią życia mieszkańców.

7. Izba Leśno -Przyrodnicza przy siedzibie Nadleśnictwa Zawadzkie, ul. Strzelecka 6
Izba utworzona w 2004 r. Mieści bogatą ekspozycję prezentującą codzienną pracę leśnika we wszystkich dziedzinach gospodarki leśnej. W sześciu pomieszczeniach zaprezentowano między innymi spreparowane zwierzęta w naturalnej scenerii, tablicę multimedialną z odgłosami zwierząt oraz wystawę rzeźb ptaków.

8. Muzeum Paleontologiczne i Izba Regionalna w Krasiejowie, ul. Spóracka 17
Obiekt „Starej Szkoły” z 1905 r. w Krasiejowie, znajduje się w centrum wsi. W czasie gdy głośno stało się o Krasiejowie, za sprawą odkrycia paleontologicznego zwierząt prehistorycznych, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Krasiejowa postanowili zaadaptować pomieszczenia na potrzeby muzealne. Powstała tam wystawa „Wędrówki z najstarszym dinozaurem” a także prezentacja poświęcona historii Krasiejowa i okolic.

9. Zabytkowa Chata i stanowiska archeologiczne w Kielczy, ul. Dobrego Pasterza 35
Właścicielem Drewnianej Chaty w Kielczy jest Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Budynek został odkupiony w roku 1983 od Piotra Szyguły. Obecnie znajduje się tam część muzealna dotycząca opolskiej wsi, część biblioteczna – w zbiorze której znajdują się między inny mi książki i publikacje w języku niemieckim oraz sala, na której odbywają się spotkania mieszkańców oraz organizowane są wystawy związane np. z festiwalem „Gaude Mater Polonia Wincenty z Kielczy in memoriam”. Nieopodal cmentarza parafialnego, nad potokiem, wśród podmokłych łąk, znajduje się niewielki kopiec ziemny. Badania archeologiczne wykazały, że jest to średniowieczny gródek stożkowaty, datowany na XIII – XIV wieku

10. Spacer nocny z leśnikiem zakończony przy Źródełku zgody i miłości w Spóroku, – droga powiatowa Krasiejów – Spórok
To jedno z kilku leśnych źródełek, wypływających ze zbocza „Majerowej Góry”, w okolicy wsi Spórok. Miejsce to jest niezwykle urokliwe, położone w lesie, a woda wypływająca ze źródełka ma specyficzny skład mineralny oraz krystaliczną czystość. W 2007 roku teren wokół źródełka został oczyszczony i zagospodarowany, wytyczono ścieżkę, wykonano ławeczki, zadaszono źródełko i stało się ono miejscem spacerów, spotkań i wycieczek rowerowych.

11. Historia Śląskiej Karolinki, Bzinica Nowa, ul. Polna 4 – Cmentarz ewangelicki
W wiosce koło Dobrodzienia znajduje się jedyny w powiecie oleskim cmentarz husycki. To właśnie husyci w 1904 roku założyli opodal miasta stolarzy wioskę, którą nazwali Wilhelmsort. Słynna śląska Karolinka spoczywa właśnie na cmentarzu w Bzinicy Nowej. Według historii tutejszej nazywała się Karoline Kleinert. Piosenka o Karolince, która poszła do Gogolina i Karliczku, co poszedł za nią, znana jest jak Polska długa i szeroka.

12. Zagroda dawnego sprzętu rolniczego w Staniszczach Wielkich, ul. Sienkiewicza 8
W przygotowanym obiekcie turystyczno-edukacyjnego, można poznać historię maszyn
i narzędzi, jakimi pracowali rolnicy w dawnych, rodzinnych gospodarstwach rolnych, a także jakich używali zwierząt do prac polowych. Tutaj można dowiedzieć się skąd brały się produkty rolne, w jaki sposób były wytwarzane dla potrzeb ludzi oraz jakie są różnice pomiędzy dawnymi zagrodami, a obecnymi gospodarstwami rolnymi.

13. Zabytkowy tartak w Starym Młynie w Krasiejowie, ul. Myśliwska 7
Na terenie Gospodarstwa Agroturystycznego „Stary Młyn” znajduje się stary tartak z 1940 roku w którym znajduje się tartak z oryginalnym przedwojennym trakiem. Możliwość zwiedzenia takiego obiektu jest innowacyjną atrakcją w regionie. Każdy odwiedzający może posłuchać historii o tartaku i starym młynie.

Noc Muzeów w Krainie Dinozaurów

“Noc muzeów” to międzynarodowa impreza kulturalna, w ramach której udostępniane są muzea, galerie i instytucje kultury w wybranym dniu, w godzinach nocnych. Z tej okazji organizatorzy umożliwiają odwiedzającym zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, przygotowują przeróżne koncerty, warsztaty i inne atrakcje. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę płaconą przy pierwszym wejściu lub za darmo.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Reporterka. Pisze o tym, czym żyje powiat opolski. Absolwentka politologii na Uniwersytecie Opolskim. Miłośniczka podróży małych i dużych. Ponad wszystko uwielbia góry. Na górskich szlakach spędza większość wolnego czasu. Zdarza jej się śpiewać, głównie w chórze. Uwielbia czytać książki, a przy dobrej pogodzie - jeździć na rowerze.