Pierwszeństwo pieszych przed samochodami i wprowadzenie strefy zamieszkania, w której obowiązuje prędkość 20 km/h na obszarze wyznaczonym ulicami: Koraszewskiego, Rynek, Książąt Opolskich oraz Krupniczej to główne zmiany w organizacji ruchu na Starym Mieście w Opolu. Ratusz zapowiada, że to dopiero pierwszy etap komunikacyjnej rewolucji w sercu Opola. Na na opinie mieszkańców urzędnicy czekają do 25 marca. 

Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola podkreśliła podczas konferencji prasowej, że zmiany są pokłosiem postulatów i mieszkańców, i restauratorów.

– Idziemy wzorem miast europejskich i innych miast w Polsce i chcemy ograniczyć możliwość ruchu samochodowego w centrum Opola – mówi pani wiceprezydent.

Opolski Rynek dla pieszych i turystów

– Tę przestrzeń chcemy oddać pieszym, turystom i restauratorom żeby Rynek i uliczki wokół niego tętniły życiem. W ten sposób każdy będzie mógł spokojnie się tu poruszać, a restauratorzy będą mogli faktycznie lepiej prowadzić swoją działalność gospodarczą. Zależy nam też na wyciszeniu centrum i ograniczeniu efektów smogu i niskiej emisji.

CZYTAJ TEŻ: Co sądzisz o ograniczeniu ruchu samochodów na Starym Mieście w Opolu? [SONDA]

Zmiany, które w życie wejdą najprawdopodobniej już w kwietniu, to m.in. rozszerzenie strefy przyjaznej dla pieszych i rowerzystów, zwiększenie atrakcyjności turystycznej miasta.

– Nowa organizacja ruchu pomoże również ograniczyć ruch „tranzytowy”, który obecnie polega na skracaniu drogi przez kierowców ulicami Starego Miasta – mówi Łukasz Śmierciak, naczelnik Wydziału Promocji UM Opola.

Strefa zamieszkania na początek. Co się zmieni?

Najważniejszą częścią I etapu zmian będzie wprowadzenie tzw. „strefy zamieszkania” na obszarze wyznaczonym ulicami: Koraszewskiego, Rynek, Książąt Opolskich i Krupniczej.

Mapa z wyznaczoną przestrzenią, w obrębie której będą obowiązywały nowe zasady ruchu drogowego została opublikowana na stronie urzędu miasta.

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z nią i przesyłania głosów, opinii i komentarzy na adres zmianystaremiasto@um.opole.pl do 25 marca – informuje naczelnik.

Ratusz zachęca do udziału w ankiecie internetowej, która mieści się TU.

Jakie zasady będą obowiązywały w strefie?

> prawo pieszego do korzystania z całej szerokości drogi i jego pierwszeństwo przed pojazdami

> możliwość z korzystania z drogi przez dziecko w wieku do 7 lat bez opieki starszej

> prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h

> zakaz postoju w strefie zamieszkania w miejscu innym niż wyznaczone w tym celu

> wewnątrz strefy zamieszkania wszystkie skrzyżowania są skrzyżowaniami równorzędnymi, obowiązuje zasada „prawej ręki”

> wyjazd ze strefy zamieszkania na drogę to włączenie się do ruchu, kierujący zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu

  Ile samochodów zaparkuje na opolskim Rynku?

– Na tym obszarze dla kierowców będzie dostępnych łącznie 50 miejsc parkingowych, w tym pięć dla osób niepełnosprawnych. Plan dla tego obszaru zakłada przeznaczenie miejsc na północnej pierzei Rynku, naprzeciw urzędu stanu cywilnego, na działalność gastronomiczną i ogródki restauracyjne. Co ważne pozostaną do dyspozycji miejsca parkingowe od strony ratusza – tłumaczy Łukasz Śmierciak.

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.