NFOŚiGW w ramach nowej puli środków finansowych będzie dotował instalacje i mikro instalacje odnawialnych źródeł dla produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Start programu już od połowy tego miesiąca.

Po dofinansowanie będzie można się zgłosić do Banku Ochrony Środowiska, który ma przeznaczoną kwotę 40 mln udostępnioną z funduszy NFOŚiGW. W tej puli jest zawarte 12 mln przeznaczonych na zawieranie umów z przyszłymi prosumentami (osobami fizycznymi, wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi).

NFOŚiGW ma podpisane z Bankiem Ochrony Środowiska dwie umowy: na dotacje i pożyczki, dotyczące udostępnienia środków prosumentom z przeznaczeniem na kredyty wraz z dotacjami na realizację przedsięwzięć realizowanych w ramach programu priorytetowego SYSTEM. Wsparcie działań ochrony środowiska i gospodarki wodnej realizowanych przez partnerów zewnętrznych, część 3) Prosument – linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikro instalacji odnawialnych źródeł energii.

Prosumenci w ramach udzielonego kredytu i dotacji (łączne dofinansowanie może wynieść do 100 proc. kosztów kwalifikowanych) będą mogli dokonywać zakupu i montażu małych i mikro instalacji odnawialnych źródeł dla produkcji energii elektrycznej i cieplnej.

Do których zalicza się:

  • źródła ciepła opalane biomasą – o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt,
    – pompy ciepła o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt,
    – kolektory słoneczne o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt;
  • systemy fotowoltaiczne – o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40kWp;
  • małe elektrownie wiatrowe – o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40kWe,
  • mikro kogeneracje – o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe.

Montowane mikro instalacje mają służyć istniejącym lub wznoszonym budynkom mieszkalnym.

Oprocentowanie EKO kredytu jest stałe i wynosi 1 proc. w całym okresie kredytowania rozłożonego w czasie nawet do 15 lat. Środki, zarówno na kredyty i dotacje sięgające do 30 proc. kosztów inwestycji, zapewnia NFOŚiGW.

Najnowsza edycja EKO kredytu Prosument, podobnie jak i poprzednia, skierowana jest do klientów indywidualnych oraz wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Większe są natomiast możliwości związane z wyborem instalacji. Obecnie sfinansowanie zakupu pompy ciepła czy kolektorów słonecznych nie musi być związane z jednoczesnym montażem instalacji elektrycznej, np. paneli fotowoltaicznych. 

Wniosek kredytowy dla BOŚ wraz z odpowiednimi dokumentami może w imieniu klienta złożyć firma instalatorska. Warunkiem jest posiadanie przez nią pełnomocnictwa z podpisem klienta potwierdzonym notarialnie. Klient może także udzielić instalatorowi stosownego pełnomocnictwa bezpośrednio w placówce Banku Ochrony Środowiska.

W związku z dotacją dla beneficjenta ważne jest wypełnienie 3-letniego okresu trwałości wykonanej instalacji. Niespełnienie kryteriów NFOŚiGW co do trwałości instalacji w ciągu 36 miesięcy od jej uruchomienia może być powodem utraty preferencyjnych warunków finansowania i konieczności zwrotu dotacji.

Preferencyjne kredyty oraz dotacje na zakup i montaż m.in. instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła czy kotłów na biomasę są dostępne w BOŚ od 16 października 2017 r.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Redaktor, dziennikarz, fotoreporter.