W czwartek (11 lipca) weszły w życie nowe przepisy umożliwiające na czasową rejestrację pojazdów. Przeprowadzanie jazd testowych niezarejestrowanymi wcześniej, na terytorium Polski lub za granicą, pojazdami, jest już możliwe. Wcześniej jednak musimy uzyskać profesjonalny dowód i tablice rejestracyjne w zielonym kolorze.

Nowe przepisy czasowej rejestracji pojazdu

Nowe przepisy czasowej rejestracji pojazdu

Fot. Ministerstwo Infrastruktury

Jak informuje nas Ministerstwo Infrastruktury profesjonalna rejestracja pojazdu umożliwi firmom przeprowadzanie jazd testowych pojazdami niezarejestrowanymi wcześniej na terytorium RP lub za granicą. Dodatkowo przepisy mówią o braku konieczności rejestracji każdego z nich w urzędzie. Przywilej leży również po stronie klientów komisów, ponieważ będą mogli legalnie przejechać się niezarejestrowanym pojazdem, który został sprowadzony z zagranicy.

Dla kogo profesjonalne dowody rejestracyjne i profesjonalne tablice rejestracyjne?

Profesjonalnym dowodem rejestracyjnym i profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi będą mogli posługiwać się przedsiębiorcy z siedzibą lub oddziałem w Polsce (w przypadku przedsiębiorcy posiadającego siedzibę za granicą), zajmujący się produkcją, dystrybucją lub badaniami pojazdów, a także jednostki uprawnione (np. Instytut Transportu Samochodowego) lub jednostki badawcze producentów.

Jak uzyskać profesjonalny dowód rejestracyjny?

Organem dokonującym profesjonalnej rejestracji pojazdów będzie starosta. Decyzję o profesjonalnej rejestracji pojazdów i wydaniu dowodu (blankietu i tablic rejestracyjnych) podejmie on po wniesieniu przez podmiot uprawniony opłaty administracyjnej i ewidencyjnej oraz dołączeniu wymaganych ustawą dokumentów. Taka rejestracja będzie obowiązywała przez rok.

Ile można zamówić blankietów i ile będziemy musieli za nie zapłacić?

Uprawnione podmioty, oprócz producentów, będą mogły zamówić nie więcej niż 100 blankietów. Opłata za wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów wyniesie 100 zł, a za blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego – 10 zł. Starosta – w określonych przypadkach – będzie mógł uchylić decyzję, np. gdy podmiot uprawniony przekazał blankiety i tablice innemu użytkownikowi. Taka decyzja będzie podlegać rygorowi natychmiastowej wykonalności.

Ile będzie ważny dowód rejestracyjny?

Profesjonalny dowód rejestracyjny będzie ważny 30 dni od daty wypełnienia. Jeśli zostanie wydany na wniosek jednostki uprawnionej lub jednostki badawczej producenta, to blankiet będzie ważny 6 miesięcy (procedury i badania homologacyjne trwają dłużej niż 30 dni). Podmiot uprawniony w ciągu 30 dni od wygaśnięcia albo uchylenia decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdu będzie musiał zwrócić staroście blankiety, dowody rejestracyjne oraz tablice rejestracyjne. Jeśli tego nie zrobi będzie miała zastosowanie sankcja (kara pieniężna).

Inf. Ministerstwo Infrastruktury

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie