W ramach trwającego 12. Festiwalu Fotografii w Opolu już w najbliższy czwartek (13 października) o godzinie 18.00 w Muzeum Śląska Opolskiego będzie można dowiedzieć się więcej o sposobach inwigilacji i fotografiach wykonywanych przez Służbę Bezpieczeństwa w czasach PRL, a dziś przechowywanych w Archiwach IPN.
– Mowa będzie m.in. o tym, jakie rodzaje zdjęć robiono, jak je robiono, czemu służyły, co się z nimi działo i co się z nimi dzieje teraz – zapowiada Michał Grocholski z Muzeum Śląska Opolskiego. – Kontekst, w jakim te zdjęcia powstały i były wykorzystywane skłania do zastanowienia się nie tylko nad kwestiami historycznymi i technicznymi, ale także, a może przede wszystkim, etycznymi. Nie chodzi przy tym tylko o dawne użycia tych fotografii przez aparat represji, ale także współczesne ich wykorzystanie w mediach czy w sztuce, które prowadzi do powstawania napięcia na linii etyka-estetyka.
Prelekcji towarzyszyć będzie prezentacja.
Spotkanie poprowadzi Tomasz Stempowski
Historyk, archiwista, Zastępca Naczelnika Wydziału Zasobów Cyfrowych Archiwum IPN w Warszawie. Jako badacza Tomasza Stempowskiego interesuje zwłaszcza historia XX w., fotografia, film i rola mediów w kształtowaniu pamięci społecznej. Kurator wystaw fotografii historycznej. Autor artykułów, albumów fotograficznych i książek na temat fotografii, filmu i archiwistyki, m.in.: Oblężenie Warszawy w fotografii Juliena Bryana (2010, wspólnie z J. Sawickim – nagroda Klio dla najlepszej książki historycznej w kategorii Varsaviana), Polskie drogi przez Szwajcarię. Losy żołnierzy 2. Dywizji Strzelców Pieszych 1940–1945 na fotografiach ze zbiorów Muzeum Polskiego w Rapperswilu (2015), Zbiór fotografii Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – Instytutu Pamięci Narodowej.
Spotkanie odbędzie się 13 października o godz. 18.00 w Muzeum Śląska Opolskiego. Spotkanie towarzyszy wystawie czasowej w ramach 12 Opolskiego Festiwalu Fotografii. Wstęp wolny.
Fotografie z archiwum IPN