Centralne Muzeum Jeńców Wojennych otworzyło w swojej opolskiej siedzibie wystawę czasową Obcy hajmat? Śląsk w 1945 roku i w latach powojennych. Ekspozycję będzie można oglądać do końca roku.

Wystawa została przygotowana przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej przy udziale Saksońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu. Ekspozycja jest dwujęzyczna.

Poświęcona jest w głównej mierze tragicznym wydarzeniom na Śląsku w latach 1945–1950, naznaczonych przemocą, śmiercią, grabieżą, deportacjami w głąb ZSRR, pobytem w rozmaitego typu obozach i wysiedleniami. Wystawa uwzględnia także okres wcześniejszy, jak również wydarzenia kolejnych dekad po 1950 roku.

– Wystawa przedstawia losy ludności miejscowej przede wszystkim w najgorszym dla niej okresie – w roku 1945. I w kolejnych latach, do 1950 roku – mówi Renata Kobylarz-Buła, zastępczyni dyrektora muzeum. – Jednak nie ogranicza się tylko do tego okresu, bo sięga do historię Śląska aż po Średniowiecze. I również sięga po okres współczesny. Jest to wystawa, która pokazuje losy ludności rodzimej w ujęciu często bardzo emocjonalnym, często bardzo subiektywnym, ale też bardzo ludzkim.

Ekspozycję będzie można zwiedzać do 31 grudnia w opolskiej siedzibie Muzeum przy ul. Minorytów 3.

„Obcy hajmat” w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze