Bezpłatne szkolenie pn. „Bioróżnorodność, jako element rozwoju lokalnej społeczności” odbyło się dzisiaj (6 marca) w Ośrodku Kultury i Sportu w Prószkowie. Lokalni liderzy pracowali nad projektami w oparciu o wykorzystanie zasobów bioróżnorodności.
Celem szkolenia skierowanego do lokalnych liderów było poszukiwanie potencjału w obszarze bioróżnorodności i ochrony przyrody, a także uczenie w tworzeniu lokalnych projektów czy inicjatyw w oparciu o promocję lokalnych zasobów przyrodniczych.
Uczestnicy bezpłatnego szkolenia, podzieleni na pięć grup, pracowali nad konkretnymi pomysłami projektowymi, pod okiem wieloletniego eksperta ds. bioróżnorodności Kampinoskiego Parku Narodowego, Ryszarda Tlagi. Jego zadaniem było nie tylko koordynowanie pracy, ale również niekierunkowanie liderów na prawidłowe działania.
– Dzisiejsze spotkanie poświęcone jest planowaniu i poszukiwaniu pomysłów na lokalne projekty związane z tematyką ochrony różnorodności biologicznej, promocją przyrody i tematów okołoprzyrodniczych – mówi pełnomocnik dyrektora ds. realizacji projektów, Bernadetta Lisson-Pastwa. – Zależy nam na tym, aby promować cenne przyrodnicze gatunki – dodaje.
Szkolenie w Prószkowie zakończyło cykl lokalnych spotkań z bioróżnorodnością. Odbyło się ich w sumie szesnaście. Przed nami jeszcze trzy spotkania związane z tematami prawnymi, m.in. planowaniem inwestycji czy planowaniem przestrzennym.
Szkolenie zorganizowane przez Aglomerację Opolską było realizowane w ramach projektu, na który przeznaczono kwotę około 600 tysięcy złotych, z czego ponad 500 tysięcy było dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Fot. Kinga Tokarz