Omapa to najnowszy projekt stowarzyszenia Opolski Projektor Animacji Kulturalnych, współfinansowany z budżetu Urzędu Miasta Opola. W bezpłatnej ilustrowanej, składanej książeczce znajdziemy trzy alternatywne trasy zwiedzania miasta: trasę dzieci-dzieciom, trasę zmysłów, czyli opolską oraz trasę muzyczną.
Omapa powstawała przez trzy miesiące, po to by pomóc poznać Opole – zarówno turystom, jak i mieszkańcom miasta, którzy mogą je odkryć na nowo.
– W tekście zamieszczonym na mapie znajdują się również elementy zadań, które można wykonać w trakcie spaceru po naszym mieście – mówi Dominika Bilik ze stowarzyszenia OPAK, autorka treści.
Na mapie znalazły się opolskie restauracje, cukiernie, instytucje kultury, zabytki i ciekawe miejsca jak Górka Śmierci i park na osiedlu AK czy ulubione miejsca wypoczynku opolan, m.in. wyspa Bolko czy Staw Zamkowy.
W quizie padły pytania m.in. o „Babę na byku”, Teatr 13 Rzędów Grotowskiego czy komiks braci Minkiewiczów.
Trzy trasy, które znajdziemy w mapie powstały we współpracy z mieszkańcami Opola.
– Jedna z nich, trasa dzieci-dzieciom, powstała po konsultacji z najmłodszymi z opolskich przedszkoli i szkół podstawowych, którzy wskazali, które miejsca ich zdaniem są tymi najfajniejszymi – opowiada.
Trasa zmysłów, czyli opolska, pozwoli poznać Opole wzrokiem, smakiem, węchem. W jej ułożeniu pomogło kilkuset opolan, którzy wypełnili internetową ankietę przygotowaną przez OPAK.
CZYTAJ: OPAK w Opolu. Od 10 lat opolska kultura leży im na sercu
Natomiast w przygotowaniu trasy muzycznej twórców Omapy wsparli kompozytorzy, dziennikarze radiowi oraz pracownicy Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
Wśród ciekawszych miejsc, które zaprezentowano w przewodniku znalazły się m.in. lasy w Świerklach, winda pater-noster w urzędzie wojewódzkim, Wyjście Awaryjne przy ul. Luboszyckiej czy skate park na Malince.
Za warstwę ilustracyjną odpowiadają graficy Monika Skorupa i Bogumił Bardzik. Ciekawym uzupełnieniem wydawnictwa jest też kalendarium najciekawszych wydarzeń odbywających się w stolicy województwa.
Omapa jest dostępna bezpłatnie w Miejskiej Informacji Turystycznej na opolskim Rynku, Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej przy ul. Żeromskiego, Biurze Obsługi Klienta w ratuszu, Galerii Sztuki Współczesnej, Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, Kinie Meduza, Wyjściu Awaryjnym i Miejscu X.
Mapa została wydrukowana w 15 tys. egzemplarzy.
Przypomnijmy, że OPAK wydawał również Alternatywną Mapę Opola od 2011 roku.