Instytut Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie często jest określany jako „Opawska szkoła fotografii”. Stąd tytuł zorganizowanej w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu wystawy, która z rocznym opóźnieniem spowodowanym pandemią, upamiętnia 30. rocznicę powstania instytutu.
– Po raz pierwszy w głównych salach GSW odbywa się wystawa towarzysząca Opolskiemu Festiwalowi Fotografii – mówiła na wernisażu otwierającym wystawę Joanna Filipczyk, dyrektorka GSW. – Niezwykle cieszę się, że opawska szkoła fotografii mogła zagościć w murach galerii. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy kontynuować przygodę z czeską fotografią, bo wiem, że w Opolu jest wielu miłośników kultury czeskiej.
– Nie pamiętam wystawy fotograficznej w Opolu, która prezentowała prace tylu autorów, a ich poziom był tak wysoki – dodał Michał Grocholski, organizator festiwalu.
Po prezentacji w 2016 roku wystawy „Na pierwszy rzut oka. Wybór z czeskiej fotografii XX i XXI wieku” pokazanej w Muzeum Śląska Opolskiego, po raz drugi Opolski Festiwal Fotografii obszernie przybliża widzom fotografie z Republiki Czeskiej. Jednak ta wystawa prezentuje twórczość nie tylko czeskich i słowackich, ale także polskich absolwentów i studentów.
– Prezentujemy tutaj część jubileuszowej wystawy, która była prezentowana w Opawie – mówił prof. Vladimír Birgus, dyrektor Instytutu Twórczej Fotografii i jeden z kuratorów wystawy. – Pokazujemy także prace studentów z ostatnich pięciu lat i przypominamy naszych niezapomnianych autorów. Nasza szkoła jest bardzo dumna, że prezentujemy wszystkie rodzaje fotografii – od dokumentalnej, przez portret po fotografię inscenizowaną. Cieszymy się też, że wśród naszych odnoszących sukcesy absolwentów jest tylu Polaków.
Instytut Twórczej Fotografii to renomowana marka nie tylko w Republice Czeskiej, ale także w krajach ościennych
Wśród jego studentów nie brakuje znanych nazwisk. Pomiędzy absolwentami instytutu możemy znaleźć dziekana wydziału sztuki i wielu nauczycieli zarówno uniwersytetów. A także szkół średnich i zwycięzców pierwszych nagród konkursu World Press Photo. Czy wreszcie zdobywców głównych nagród Oscar Barnack Award i Hasselblad Masters i nominowanego członka legendarnej agencji Magnum.
Są wśród nich twórcy, których prace były wystawiane w Centrum Pompidou w Paryżu, Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie, Muzeum Ludwiga w Kolonii, Metropolitan Museum of Photography w Tokio i innych prestiżowych instytucjach. Są szefowie galerii fotograficznych oraz kilkudziesięciu fotografów, którzy doskonale radzą sobie na rynku fotografii artystycznej i komercyjnej.
Główną częścią wystawy są prace obecnych studentów oraz młodych absolwentów Instytutu Twórczej Fotografii
Fotografie prezentowane na wystawie powstały w ciągu ostatnich pięciu lat, które minęły od poprzedniej wystawy o charakterze podsumowującym, zatytułowanej „Ćwierćwiecze ITF”. Ekspozycja obejmuje również teoretyczne prace licencjackie i magisterskie, książki i katalogi studentów i pedagogów.
Honorowym patronatem objęła wystawę Ambasada Republiki Czeskiej w Polsce. Wystawa zrealizowana została w ramach Opolskiego Festiwalu Fotografii. Można ją oglądać do 28 listopada.
Opowiecie.info jest patronem medialnym Opolskiego Festiwalu Fotografii.
Fot. Anna Plewa