Znamy już wyniki konsultacji społecznych dotyczących pokazu sztucznych ogni podczas miejskiego Sylwestra. Zdecydowana większość opolan biorących udział w sondzie zagłosowała przeciw takiej formie rozrywki. Nowy Rok przywitamy pokazem laserów.

W trwających tydzień konsultacjach wzięło udział 1756 osób. Jak informuje opolski Ratusz, za pokazem sztucznych ogni było 406 opolan, przeciw 1350. Liczby mówią same za siebie. Przytłaczająca większość głosujących nie chce kolejnego Sylwestra z fajerwerkami. Wynik sondy jest dla władz miasta wiążący. Po raz pierwszy opolanie powitają Nowy Rok pokazem laserów.
O konsultacjach z mieszkańcami stolicy regionu w sprawie fajerwerków pisaliśmy tutaj.

Obrońcy praw zwierząt od lat przekonują, że hałas związany z wybuchami sztucznych ogni wywołuje u zwierząt olbrzymi lęk

Dotyczy on nie tylko psów i kotów, ale też np. mieszkańców ZOO. Na skutek paniki, wycieńczenia  lub zawałów serca życie tracą też dzikie zwierzęta. Co roku, w wyniku sylwestrowej kanonady uśmiercane są ptaki. Również te gatunków chronionych i zagrożonych.

Fajerwerki są kolejnym źródłem miejskiego smogu

Z danych pomiarowych opublikowanych przez Opolski Alarm Smogowy wynika, że normy jakości powietrza podczas Sylwestra 2019/2020 zostały znacznie przekroczone. Kilka minut po północy stężenie pyłu PM 10 w rejonie pl. Piłsudskiego wynosiło 1128 mikrogramów na metr sześcienny (2256 proc. normy), a pyłu PM 2.5 818 mikrogramów na metr sześcienny (3272 proc. normy).

Ponadto, jak wynika z rankingu Europejskiej Agencji Środowiska, Opole i bez sylwestrowego pokazu sztucznych ogni, znajduje się w ogonie miast europejskich pod względem czystości powietrza.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze