Wystawę plenerową poświęconą pamięci Jerzego Grotowskiego i jego Teatrowi 13 Rzędów w Opolu, otwarto we wtorek (8 października) przy placu Jana Pawła II. Składa się na nią 20 plansz prezentujących różne fakty z życia wybitnego reżysera, jednego z największych reformatorów teatru XX wieku, który tworzył właśnie w Opolu.

Pretekstem do zorganizowania wystawy była 60. rocznica wyreżyserowanej i wystawionej przez Jerzego Grotowskiego pierwszej sztuki w Opolu. Chodzi o „Orfeusza” według Jeana Cocteau. Zaprezentowano ją właśnie 8 października 1959 roku.

–  Jerzy Grotowski bywał w Opolu zapominany, ale teraz to się zmieniło. To jeden z najważniejszych twórców szeroko rozumianej polskiej kultury rozpoznawany na całym świecie – podkreśla dr Agnieszka Wójtowicz z Uniwersytetu Opolskiego, kuratorka wystawy i autorka tekstów.

– To twórca cały czas „żywy”, z którym się toczy boje. Ważne aby miejsce, w którym to wszystko się wydarzyło, tę pamięć kultywowało.

Kuratorka wystawy podkreślała, że to właśnie Grotowskiemu zawdzięczamy rewolucję teatralną, tzw. „metodę aktorską”, pojęcie teatru ubogiego.

– To wszystko zaczęło się w Opolu 60 lat temu od dość niepozornego przedstawienia – mówi.

Wystawie towarzyszy wydawnictwo poświęcone życiu i twórczości Grotowskiego „Bedeker opolski”. Książkę w cenie 10 zł można kupić w GSW.

Przypomnijmy, że Teatr 13 Rzędów Grotowskiego w Opolu działał w latach 1959–1964.

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.