Dziewiąty Opole Songwriters Festival już 28 i 29 sierpnia na błoniach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Gwiazdą będzie Anna Jurksztowicz, która 35 lat po swoim debiucie na 22. KFPP, wykona repertuar z kultowej płyty „Dziękuję, nie tańczę”. W programie są i goście z zagranicy a szczególnie z Berlina.
Anna Jurksztowicz ponownie wróci do Opola, by zaśpiewać kultowy utwór „Diamentowy Kolczyk”, który zapewnił jej nagrodę główną im. Karola Musioła w 1985 roku na 22. KFPP.
– Chcieliśmy zaprosić kogoś nieoczywistego, a płyta „Dziękuję, nie tańczę” jest wyjątkowa, jeśli chodzi o historię jej powstania – przyznaje Roman Szczepanek, pomysłodawca Opole Songwriters Festival i dyrektor artystyczny imprezy. – Za muzykę odpowiada Krzesimir Dębski a za słowa Jacek Cygan. Chcemy przypomnieć ten kultowy, choć niedoceniony album. Wiemy też, że płyta ta jest odkrywana przez młode pokolenie na nowo.
Koncert Anny Jurksztowicz będzie transmitowany online.
![Opole Songwriters Festival 2020. Plenerowa edycja pod koniec sierpnia [PROGRAM]](https://opowiecie.info/wp-content/uploads/2020/08/jurksztowicz.jpg)
mat. prasowe
Tradycją festiwalu jest promowanie obiecujących polskich debiutantów. Nie można zapomnieć, że to właśnie na kameralnym Opole Songwriters Festival karierę zaczynał Kortez, w malutkiej klubokawiarni Kontakt przy ulicy Nysy Łużyckiej.
Ale to także w Opolu śpiewali Warhaus i zjawiskowa Sylvie Kreusch, a Neil Halstead ze Slowdive zagrał swoje najbardziej znane piosenki w kameralnej oprawie.
Rok temu w Opolu śpiewały prawdziwe songwriterskie gwiazdy: Amerykanka Jessica Pratt, Brytyjka Hockeysmith i najjaśniejsza gwiazda – Australijka Courtney Barnett, która w roli headlinera występowała największych festiwalach muzycznych w Europie (Primavera, Lollapalooza).
CZYTAJ: Opole Songwriters Festival 2019. Dzień pierwszy za nami [ZDJĘCIA]
– W tym roku zaprosiliśmy m.in. Enchanted Hunters, warszawski duet songwriterek. Ich druga płyta zgarnęła świetny odzew i to dziś jeden z najlepiej rokujących duetów młodego pokolenia – opowiada.
Z polskich wykonawców zaśpiewają jeszcze duet Daniela Blooma i Tomka Makowieckiego, alternatywne Komety z Warszawy oraz Kurkiewicz, songwriter ze Słupska, który porusza się w brzmieniach synth punka, new romantic i new wave.
Mimo trudnej sytuacji na rynku koncertowym, opolanie zaprosili muzyków z zagranicy.
– Postawiliśmy na niezwykle ciekawą berlińską scenę także dlatego, że artyści mają do nas niedaleko – podkreśla Roman Szczepanek. – Zespół Jungstötter grający w klimacie Nicka Cave’a może być odkryciem festiwalu. Zaśpiewa u nas też Sean Nicholas Savage z Kanady, który mieszka od lat w Berlinie i jest tam już postacią rozpoznawalną, wręcz ikoniczną. Gościmy też damsko męski duet Bad Hammer z Berlina, który określa swoją twórczość jako pasjonujące electro-country.
![Opole Songwriters Festival 2020. Plenerowa edycja pod koniec sierpnia [PROGRAM]](https://opowiecie.info/wp-content/uploads/2020/08/Jungstoetter-TISCH2.jpg)
Jungstoetter z Berlina / fot. prasowe
Z Czech do Opola przyjedzie Aiko, songwriterka urodzona w Moskwie, mieszkająca w Czechach.
– Aiko jest trochę taką obywatelką świata – śmieje się Szczepanek. – Płynnie mówi po angielsku, jej muzyka jest mocno popowa, artystka pisze bardzo radiowe piosenki – mówi dyrektor festiwalu.
Jaka będzie, dziewiąta i po raz pierwszy w plenerze, edycja Opole Songwriters Festival?
– Tegoroczna edycja to połączenie klasyki polskiego popu, brzmienia gitarowe, mocna jak zawsze będzie alternatywa, do tego klimat muzyki retro z lat 80. XX wieku spotka się z modnymi dziś brzmieniami – zapowiada Szczepanek.
W tym roku festiwal odbędzie się na mniejszą skalę. W sprzedaży jest tylko 120 karnetów, a koncerty odbędą się na błoniach opolskiej WBP przy Piastowskiej. Dla porównania w roku ubiegłym organizatorzy, Stowarzyszenie Kulturalne Opole i Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, mieli bilety dla 500 osób.
Ostatnie bilety w sprzedaży na stronie www.ncpp.opole.pl oraz w kasie NCPP przy ulicy Piastowskiej w Opolu.