Konia z rzędem temu, kto zgadnie co to jest herstoria. Odpowiedzi na to i na inne pytania można było uzyskać na I Opolskiej Konferencji Kongresu Kobiet w Opolu. 

Co to jest Kongres Kobiet?
Kongres Kobiet powstał w czerwcu 2009 roku, jako ruch społeczny, aktywizujący kobiety w Polsce. Punktem wyjścia były działania podjęte wokół organizacji I Kongresu Kobiet, czyli zjazdu ponad 4. tys. pań z całego kraju, które dyskutowały o wkładzie kobiet w historię ostatniego 20-lecia w Polsce. Odbył się w Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Obecnie Kongres Kobiet jest społeczną inicjatywą zrzeszającą osoby indywidualne, organizacje pozarządowe, przedstawicielki biznesu, polityki, świata nauki, sztuki, dziennikarstwa, związków zawodowych, związków pracodawców oraz wiele innych. Kongres skupia kobiety z całej Polski, o różnych poglądach, wywodzące się z różnych środowisk. Nie jest związany z żadną instytucją ani z żadną partią polityczną. W styczniu 2010 roku społeczny ruch został sformalizowany i powstało Stowarzyszenie Kongres Kobiet.
A co z Opolem? 
– Województwo opolskie nie ma swojej pełnomocniczki, prawie każde województwo ma swoją reprezentację. Trzeba zmobilizować kobiety w naszym regionie. Muszą ruszyć do „naprawiania świata” – mówi organizatorka Konferencji Małgorzata Janik – Jankowska.
27 kwietnia zaprosiłam do Opola panie reprezentujące różne sfery zawodowe i społeczne od przedstawicielek biznesu, oświaty, sztuki, mediów, organizacji pozarządowych po dyrektorki działów socjalnych i pomocowych. Spotkałyśmy się, by wymienić poglądy, poznać się i znaleźć płaszczyznę wspólnych działań.
Herstoria
Bardzo istotnym segmentem naszego spotkania była herstoria, czyli przybliżanie historii z perspektywy odważnych, wyrastających ponad swój czas kobiet.

– Współtworząc książkę „Patriotki ze Śląska”, chciałam odczytać przeszłość oczami jej, nie jego. Myślę, że dziejowe spojrzenie zyskało zupełnie nową perspektywę – mówi Alina Bednarz, współautorka książki, od 11 lat związana z Kongresem, feministka, bizneswoman, trenerka biznesu.

„Patriotki ze Śląska” – mówi dalej autorka, to projekt, który zakłada przywrócenie pamięci o kobietach niegdyś znanych, dzisiaj zapomnianych, a poprzez zasługi dla Polski wartych upamiętnienia. Chodzi o pięć posłanek na Sejm Śląski, które pracowały w okresie międzywojennym. Były to: Janina Omańkowska, Bronisława Szymkowiakówna, Maria Gruchlikowa, Maria Kujawska, Elżbieta Korfantowa. Janina Omańkowska była pierwszą kobietą w Europie – a być może na świecie – której przemowa otwierała obrady Sejmu Śląskiego.

Gość honorowy I Opolskiej Konferencji Kongresu Kobiet
Dorota Tułodziecka – Adams, krewniaczka Anieli i Zofii Tułodzieckich, które pracowały na rzecz praw kobiet w zaborze pruskim, w Poznaniu. Tam prowadziły zakład krawiecki, ten w niedługim czasie stał się rozpoznawalny i kreował modę dla poznanianek. Obie panie były sufrażystkami i czynnymi uczestniczkami Powstania Wielkopolskiego.

Dorota Tułodziecka – Adams przedstawiła sylwetki sióstr, podkreślając ich zaangażowanie w realizację pozytywistycznych haseł pracy organicznej i pracy u podstaw. Aniela przez 27 lat stała na czele głównej organizacji zajmującej się opieką, edukacją i wychowaniem dzieci, które nie tylko uchroniła przed wynarodowieniem, ale i wychowała patriotów. To jej podopieczni jako pierwsi, 27 grudnia 1918 roku, wyszli na poznańskie ulice i dokonali tego, co wydawało się niewykonalne. Obalili pruskie panowanie w Wielkopolsce. Ta niezwykła organizacja, której przewodziła Tułodziecka, nazywała się całkiem niewinnie ‒ Towarzystwo Przyjaciół Wzajemnego Pouczania się i Opieki nad Dziećmi „Warta”.

Co dalej? 
Bardzo chcę, by nasze opolskie konferencje były przestrzenią dla kobiet. Okazją do rozmów na ważne tematy, okazją do budowania więzi i solidarności pomiędzy kobietami. Wymianą myśli intelektualnej i zawodowej, dlatego zależy mi, by opolskie szeregi zasiliły przedstawicielki różnych profesji, opcji. Zależy mi, by dołączyły mieszkanki wsi, aktywne sołtyski, działaczki, kobiety z pazurem.
Spotkania w ramach Kongresu mają być azylem, miejscem gdzie omawia się ważne społecznie tematy, a w kuluarach dzieli problemami. To powinien być czas dla nas. I Kongres Kobiet w Opolu zdominowała herstoria. Cieszę się, że mogłam gościć Dorotę Tułodziecką – Adams i pokazać moim paniom odważną kobietę – podsumowała Małgorzata Janiak.

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Z mediami związana od 20 lat. Z zawodu nauczyciel języka polskiego, dziennikarz, manager i rehabilitant. Przez 18 lat rzecznik prasowy. Teraz redaktor naczelny opowiecie.info. W przeciwieństwie do innych szefów, lubi jak ją lubią. Czy jest dobrym szefem? Nie odpowiada. Zapytamy współpracowników. Czyta namiętnie kryminały, szczególnie Krajewskiego. Hobby, to córka która zwiedza świat i studiuje dziennikarstwo w Londynie i fotografia. Odpręża ją jazda samochodem, film i plotki z sąsiadką.