Opolska policja postanowiła skuteczniej dotrzeć do mieszkańców Opolszczyzny, tworząc projekt informacyjno-edukacyjny pod nazwą „Czy wiesz, że?”. Zobacz często zadawane pytania i ciekawe odpowiedzi związane z bezpieczeństwem oraz ciekawostkami z historii Policji.

Nowy pomysł opolskiej policji

Opolska policja postanowiła jeszcze bardziej dotrzeć do mieszkańców Opolszczyzny, tworząc projekt informacyjno-edukacyjny pod nazwą „Czy wiesz, że?”.  Zobacz często zadawane pytania i ciekawe odpowiedzi związane z bezpieczeństwem oraz ciekawostkami z historii Policji.

– Pragniemy informować czytelników portalu, o wszystkich zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem w tych obszarach, za które odpowiada Policja. Formuła projektu sprowadza się do stawiania pytań i udzielania krótkich odpowiedzi z wielu dziedzin, czasem także tych niezwiązanych bezpośrednio z bezpieczeństwem, lecz ciekawostkami z historii Policji oraz ludzi, którzy ją tworzyli – informują na swojej stronie opolska.policja.gov.pl.

Kilka przykładowych pytań i odpowiedzi:

Czy można zostać policjantem przy braku zdanej matury, ale z posiadanym wykształceniem średnim?

Według Ustawy o Policji służbę w Policji może pełnić obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną  i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować. Wobec powyższego nie ma przeciwwskazań do przystąpienia do procedury doboru do służby w Policji osób posiadających wykształcenie średnie bez matury.

Czy policjant musi zawsze uprzedzić o zamiarze użycia środków przymusu bezpośredniego?

Środki przymusu bezpośredniego są to określone prawem metody i narzędzia, których użycie przez policjanta ma na celu podporządkowanie wydanym poleceniom np. przez sprawcę przestępstwa. Środków przymusu bezpośredniego np. pałki służbowej, czy kajdanek używa się po wcześniejszym bezskutecznym wezwaniu osoby do zachowania się zgodnego z prawem oraz po uprzedzeniu jej o zamiarze użycia tych środków. Jednak procedury tej nie stosuje się w sytuacji, gdy występuje bezpośrednie zagrożenie życia, zdrowia, wolności policjanta lub innej osoby (np. następuje nagły atak ze strony sprawcy).

Czy wiesz, że ponadprzeciętna inteligencja przypisywana większości seryjnych i wielokrotnych morderców to stereotyp?

Wykreowany przez mass media powszechny obraz psychopatii ma nie wiele wspólnego z rzeczywistością i prowadzi to utwierdzania społeczeństwa w wielu stereotypach. Jednym z nich jest „niezwykła” inteligencja seryjnych i wielokrotnych morderców. Stereotyp ten powstał najpewniej na skutek problemów wykrywczych w tego rodzaju sprawach. Długie pozostawanie sprawcy na wolności, mimo starań wymiaru sprawiedliwości, sprzyja opinii o ich ogromnym intelekcie. Opinię tę podgrzewają również bohaterowie większości filmów o tej tematyce. Często sprawcami są osoby prymitywne i prawdopodobnie na skutek zaburzeń osobowości przejawiające braki w wykształceniu. Badania pokazują, iż sprawcy przestępstw na tle seksualnym wykazują wyższy poziom inteligencji niż zabójcy dopuszczający się zbrodni na innym podłożu. Nie oznacza to jednak, że przewyższają oni ogół populacji.

Czy wiesz, jak się zachować na drodze widząc pojazd uprzywilejowany?

Kiedy widzisz pojazd uprzywilejowany, czyli taki który wysyła sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi, jesteś zobowiązany ułatwić przejazd takiego pojazdu. Twoje zachowanie powinno polegać na niezwłocznym usunięciu się z jego drogi. Należy dojechać do krawędzi jezdni, a nawet wjechać na pas zieleni lub zjechać na pobocze i w razie potrzeby zatrzymać się. Możesz wykorzystać takie miejsca jak np. przystanek, zatoka postojowa. W niektórych sytuacjach ustąpienie pierwszeństwa polegać może na przyspieszeniu tak, aby nie zmuszać pojazdu uprzywilejowanego do gwałtownego hamowania. Nie wolno wjeżdżać na skrzyżowanie, kiedy nie ma na nim miejsca do kontynuowania jazdy, bo to może utrudnić przejazd np. karetce. Za powodowanie utrudnień możesz zostać ukarany mandatem i otrzymać punkty karne. Warto przede wszystkim pamiętać, że nie bez powodu takie postawy na drodze nazywa się tworzeniem „korytarzy życia”, bo twoja pomoc takiemu pojazdowi naprawdę przyczynia się do ratowania życia lub zdrowia innych.

Czy wiesz, że Policjanci mają prawo nagrywać obraz i dźwięk, podejmując interwencję w miejscu prywatnym?

Policjanci wezwani na interwencję związaną np. z zakłóceniem ciszy nocnej w mieszkaniu mają prawo włączyć kamerę służbową umieszczoną na mundurze i nagrywać cały przebieg wydarzeń.  W miarę możliwości policjanci uprzedzają o fakcie rejestracji osobę, wobec której podejmowane są czynności służbowe. Policjant powinien uruchomić nagrywanie przed podjęciem interwencji i wyłączyć nagrywanie po jej zakończeniu. Wizerunki osób nie mogą być jednak zamieszczane w Internecie lub udostępniane osobom prywatnym. Na rejestrowanie interwencji pozwala polskie prawo – art. 15 pkt 5b ustawy o Policji.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie