Podczas wtorkowej (11 grudnia) konferencji pracownicy Państwowego Urzędu Pracy opowiadali pracodawcom z Opola i powiatu opolskiego o finasowych formach wsparcia, z jakich mogą korzystać od 1 stycznia 2019 roku. Do wykorzystania jest łącznie ponad 13 milionów złotych.
– Zależało nam na przybliżeniu pracodawcom możliwości wsparcia przy zatrudnieniu bezrobotnych i niepełnosprawnych – mówi Irena Lebiedzińska, dyrektor PUP w Opolu.
Jak się okazuje pracodawcy najczęściej korzystają ze staży, doposażenia stanowisk pracy, a także dotacji częsci kosztów zatrudnienia.
– Formy subsydiowania zatrudnienia są bardzo różne. To bony zatrudnieniowe dla osób do 30. roku życia, czy dla osób powyżej 50. roku życia oraz wsparcie dla pozostałych bezrobotnych – wylicza.
Pracodawców szczególnie interesował Krajowy Fundusz Szkoleniowy.
– To środki wydzielone z Funduszu Pracy, które dystrybujemy na szkolenia pracujących i pracodawców. Pracodawca, który zatrudnia co najmniej jedną osobę może skorzystać ze szkolenia dla swoich pracowników i dla siebie. Chodzi o kursy, które są niezbędne w firmie, m.in. związane z wdrażaniem nowych technologii, kształceniem w zawodach deficzytowych czy kształceniem osób nieposiadających świadectwa dojrzałości, a także osób 45 plus – tłumaczy dyrektor.
Tysiąc złotych na stażu
Tematem konferencji były też staże, z których może skorzystać każda osoba bezrobotna, która jest zarejestrowana w PUP oraz posiadająca tzw. drugi profil pomocy, czyli wymaga wsparcia środkami Funduszu Pracy w celu podjęcia zatrudnienia.
– Staże w PUP w Opolu trwają od trzech do sześciu miesięcy i można na nich zarobić około tysiąca złotych. Od pracodawców wymagamy dalszego zatrudnienia po odbyciu stażu, który służy z założenia przygotowaniu sobie pracownika – podkreśla Irena Lebiedzińska.
Do podziału jest kwota 13 015 799,34 zł. Stanowi ona planowaną wysokość środków Funduszu Pracy przeznaczonych na finansowanie przez opolski PUP w 2019 roku programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizację zawodową.
Pieniądze te pochodzą z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na latra 2014-2020 oraz ze środków Funduszu Pracy.
– Na szkolenia pracujących mamy przeznaczone ponad 1 500 000 zł, ale to zawsze wstępna kwota, ponieważ w ciągu roku zazwyczaj pozykujemy dodatkowe środki z rezerwy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej czy rezerwę z Krajowego Funduszu Szkoleniowego – informuje dyrektor.
– Na staże pieniędzy więc z pewnością wystarczy. Możemy założyć, że skorzysta z nich nawet 600-700 osób – podsumowuje z uśmiechem szefowa PUP.
Fot. Anna Konopka