Pod koniec stycznia w opolskim zoo przyszła na świat samica bongo górskiego – największej antylopy leśnej. To bardzo rzadki przypadek ponieważ hodowla tych antylop w ogrodach zoologicznych jest niezwykle trudna.

Młoda samica o imieniu Karanga, urodziła się 27 stycznia – Jest to dla nas ważna chwila, ponieważ to pierwsze bongo urodzone w Opolu – podkreśla Krzysztof Kazanowski, wicedyrektor Ogrodu Zoologicznego w Opolu.

W naturze bongo górskie występuje w afrykańskich lasach tropikalnych w Kenii. Prowadzi nocny tryb życia, a dzień spędza w gęstych zaroślach chroniąc się przed drapieżnikami. Podobne „schronienie” bongo muszą mieć też zapewnione w zoo.

– Młoda samica dołączy do trzech dorosłych samic i jednego samca już znajdujących się w opolskim ogrodzie zoologicznym. A gdy dorośnie zostanie przekazana przez koordynatora gatunku do innego zoo – mówi Miłosz Bogdanowicz, rzecznik prasowy opolskiego ogrodu zoologicznego.

Dojrzałość płciową bongo górskie osiągają po nieco ponad dwóch latach życia. Dorosłe osobniki ważą od 200 do 400 kilogramów. Do obrony przed drapieżnikami służą im rogi. Żyją około 18-20 lat.

Bongo górskie są krytycznie zagrożone wyginięciem. Ich liczebność w naturze wynosi około 70 dorosłych osobników. W europejskich ogrodach zoologicznych żyje ich tylko 178 sztuk.

– Warto pamiętać, iż hodowla bongo jest ściśle koordynowana w ramach Europejskiego Programu Hodowli Zwierząt Zagrożonych Wyginięciem (EEP) w ramach Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) – dodaje rzecznik opolskiego zoo.

Fot. Ogród Zoologiczny w Opolu

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze