1 września w Ogrodzie Zoologicznym w Opolu, po trwającej niemal rok ciąży, przyszedł na świat samiec zebry równikowej. Jego matką jest samica urodzona w Opolu, a ojcem samiec, którzy przyjechał do naszego ogrodu z Norwegii.

– Obecnie maluch, który nie ma jeszcze nadanego imienia, znajduje się pod czujnym i troskliwym okiem matki. Większość dnia spędza na spaniu i spożywaniu mleka. Po upływie 2 tygodni opiekę nad źrebakiem przejmie ojciec, który nauczy go między innymi hierarchii panującej w stadzie – opowiada Miłosz Bogdanowicz z opolskiego zoo.

W opolskim zoo całą grupę zebr równikowych można oglądać na wspólnym wybiegu z żyrafami.

Cechą charakterystyczną każdego osobnika jest niepowtarzalny układ biało-czarnych pasów na ciele. W naturalnych siedliskach utrudniają one określenie dokładnej liczby członków stada oraz wybór najsłabszego osobnika jako celu ataku. Niektórzy badacze uważają również, że takie umaszczenie odstrasza też przenoszące choroby muchy tse-tse, które mają postrzegać gąszcz pasów jako… rosnące gęsto obok siebie drzewa czy krzewy.

W naturze zebra równikowa zamieszkuje sawanny na wschodzie Afryki (Zambia, Demokratyczna Republika Konga, Tanzania, Kenia, Etiopia). Zazwyczaj przedstawiciele tego gatunku żyją do 20 lat i osiągają wagę nawet 300 kilogramów. Żywią się roślinami, głównie trawami, krzewami i liśćmi.

Fot. Zoo Opole

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze